Zvieratko ako darček na Vianoce môže priniesť radosť, ale aj nezodpovednosť. Iniciatíva Zvierací ombudsman a Sloboda zvierat varujú pred impulzívnymi rozhodnutiami a množiteľmi, ktorí obchodujú so šteniatkami. Premyslite si záväzky spojené so starostlivosťou o domáceho miláčika a uistite sa, že ste pripravení poskytnúť mu domov na celý život.
Vianočné sviatky sú obdobím, kedy si mnohí ľudia želajú darovať a dostať zvieratko ako darček. Iniciatíva Zvierací ombudsman a občianske združenie Sloboda zvierat však upozorňujú, že zviera by nikdy nemalo byť prekvapivým darčekom.
Nesprávne rozhodnutia v tejto oblasti často vedú k vyhodeniu šteniatok na ulicu alebo ich umiestneniu do preplnených útulkov.
Pred zaobstaraním zvieraťa je nevyhnutné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Zuzana Stanová z iniciatívy Zvierací ombudsman pripomína, že šteniatko nie je darček, ale živý tvor s potrebami a záväzkom na desať až 15 rokov.
Pred adopciou alebo kúpou zvieraťa by si mali budúci majitelia položiť otázky týkajúce sa ich schopnosti zabezpečiť potreby zvieraťa aj v budúcnosti, možnosti umiestnenia zvieraťa počas cesty a dostatku finančných prostriedkov na starostlivosť o zviera, vrátane potreby liečby.
Iniciatíva Zvierací ombudsman a Sloboda zvierat tiež varujú pred množiteľmi a priekupníkmi so psami. Množiteľov je možné rozpoznať podľa určitých znakov, ako je neochota ukázať podmienky chovu, rýchly predaj bez záujmu o kupujúceho a tvrdia, že šteniatka sú čistokrvné bez poskytnutia oficiálnych dokladov.
Množitelia predávajú šteniatka za podozrivo nízke ceny v porovnaní s renomovanými chovateľmi a ponúkajú ich na online bazároch, sociálnych sieťach alebo anonymných kanáloch. Často neuskutočňujú povinné zdravotné testy na dedičné ochorenia, čo môže viesť k tomu, že šteniatka sú slabé, choré alebo neočkované.
Ďalším dôležitým aspektom je povinné čipovanie šteniatok pred prvým predajom. Množitelia však často obchádzajú túto povinnosť tým, že povedia kupujúcemu, aby si šteniatko začipoval sám alebo ponúknu možnosť čipovania na meno kupujúceho, "aby sa predišlo problémom s papierovaním".
Tento postup je však nezákonný. Až po predaji by mal veterinárny lekár zmeniť údaje v centrálnom registri zvierat na meno nového majiteľa, spravidla na základe kúpnej zmluvy alebo iného dokladu o kúpe zvieraťa.
Sloboda zvierat, ktorá prevádzkuje 25 útulkov na Slovensku, upozorňuje, že chorľavé, problematické a nechcené psy z množiarní sa často dostávajú do útulkov počas celého roka. Situácia sa stáva kritickou najmä po oslavách Nového roka, keď množstvo zvierat zabehne v strese z pyrotechniky svojim majiteľom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies