Orgány činné v trestnom konaní z Francúzska, Portugalska a Španielska, s podporou Europolu, vykonali operáciu, pri ktorej zadržali 62 členov viacerých organizovaných zločineckých skupín zapojených do nelegálneho rybolovu kontaminovaných mäkkýšov v Portugalsku a Španielsku. Počas 17 dní akcií zhromaždili 30 ton mäkkýšov a 6 ton sklenených úhorov, ktorých trhová hodnota dosahuje až 10 miliónov EUR. Medzi podozrivými sa nachádza aj šesť osôb považovaných za významné ciele.
Mäkkýše spojené s rizikom hepatitídy
Tieto zločinecké skupiny sa zameriavali predovšetkým na lov japonských mušlí, obľúbených medzi miestnymi obyvateľmi a turistami v pobrežných oblastiach, a to aj počas sviatočných dní. Aby zakryli kontamináciu morských plodov, falšovali potrebné dokumenty a prezentovali ich ako bezpečné na ľudskú konzumáciu. Takéto konanie mohlo viesť k vážnym zdravotným rizikám, vrátane ochorení ako hepatitída.
Odhalenie organizovaných zločineckých skupín
Vyšetrovanie odhalilo skupiny, ktoré v závislosti od sezóny obchodovali s mušľami alebo sklenenými úhormi vo Francúzsku, Portugalsku a Španielsku. Táto operácia viedla k rozloženiu rozsiahlej siete zapojenej do pytliactva, zberu a pašovania sklenených úhorov.
Medzinárodná dimenzia zločineckých sietí
Jeden kilogram mäkkýšov sa na trhu predáva za približne 25 EUR, zatiaľ čo rybárom, často pochádzajúcim z ázijských krajín, platili za rovnaké množstvo iba 1 EUR. Títo rybári lovili mäkkýše nelegálne v Portugalsku, ktoré následne posielali do Španielska a odtiaľ k ďalším zločineckým sieťam.
Prvé prepojenie medzi obchodovaním s ľuďmi a environmentálnou trestnou činnosťou v EÚ
Rozdiel medzi cenou na trhu a nízkymi zárobkami rybárov podnietil orgány k záveru, že ide o prípad obchodovania s ľuďmi za účelom pracovného vykorisťovania v súvislosti s environmentálnou kriminalitou. Tento jav bol v rámci EÚ potvrdený vôbec po prvýkrát.
Kriminálny trend zaznamenaný Europolom
Experti Europolu špecializovaní na environmentálnu kriminalitu odhalili tento nový trend a poskytli odbornú pomoc členským štátom. Europol organizoval operatívne stretnutia, koordinoval akčné dni a poskytoval finančnú podporu zapojeným krajinám.
Počas operácií boli odborníci Europolu prítomní aj priamo v teréne v Portugalsku, Španielsku a Francúzsku. Vďaka ich analýzam sa podarilo identifikovať nové dôležité ciele a otvoriť ďalšie vyšetrovania.
Zapojené orgány
Do tejto operácie sa zapojili nasledovné inštitúcie:
Francúzsko: Francúzske žandárstvo (CESAN; OCLAESP), Francúzsky úrad pre biodiverzitu a francúzska colná správa;
Portugalsko: Portugalská národná republikánska garda (SEPNA/GNR) a Úrad pre bezpečnosť potravín a hospodárstva (ASAE);
Španielsko: Španielska civilná garda (SEPRONA).
Táto koordinovaná operácia ukázala, ako dôležitá je medzinárodná spolupráca pri riešení environmentálnych zločinov a obchodovania s ľuďmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies