Hovorca dočasnej vlády oznámil, že noví lídri Sýrie plánujú zriadiť špeciálne tribunály na súdenie osôb, ktoré "spáchali zločiny proti Sýrčanom" počas vlády zosadeného prezidenta Baššára al-Asada.
V rozhovore pre Al-Džazíru, Obajd Arnaut vyhlásil, že hlavnou úlohou novej vlády, ktorá otvára "novú kapitolu", je obnoviť dôveru občanov v právny štát a súdny systém krajiny. Uviedol, že tento cieľ možno dosiahnuť len potrestaním tých, ktorí väznili a mučili tisíce Sýrčanov v známych al-Asadových väzniciach.
"Požiadaním zločincov o zodpovednosť sa snažíme zahojiť hlboké rany spôsobené našej spoločnosti a pripraviť pôdu pre spravodlivejšiu a rovnejšiu budúcnosť," povedal Arnaut. Medzi najdôležitejšie priority novej vlády patrí reforma štátnych inštitúcií, ktoré sú dlhodobo poznačené korupciou. Tí zamestnanci, ktorí "spáchali trestné činy a poškodili sýrske obyvateľstvo", budú odvolaní zo svojich funkcií a postavení pred súd. Nová vláda sa však plánuje sústrediť na tých, ktorí boli "verní, profesionálni a oddaní svojej vlasti".
Bezpečnosť označil za "prioritu". Zároveň apeloval na zrušenie sankcií, ktoré na Sýriu dopadajú už celé desaťročia, a zdôraznil, že tieto obmedzenia "výrazne ovplyvnili obyvateľstvo". "Teraz, keď bol al-Asad zvrhnutý, musia byť sankcie voči krajine zrušené," povedal. "Je nevyhnutné zrušiť sankcie a umožniť Sýrčanom žiť podľa ich predstáv."
Zničená sýrska ekonomika spôsobila, že mnohí občania bojujú s neschopnosťou pokryť svoje základné potreby, ako sú potraviny a bývanie. Aby sa upokojila nespokojnosť obyvateľstva s ekonomickou situáciou, Arnaut potvrdil, že líder Hayat Tahrir al-Sham (HTS), Ahmed al-Sharaa, známy aj ako Abu Mohammed al-Julani, plánuje zvýšiť platy štátnych zamestnancov až o 400 percent.
Svet teraz pozorne sleduje al-Sharaa, ktorého organizácia, kedysi spojená s al-Káidou, je v súčasnosti najsilnejšou silou v krajine. Očakáva sa, či jeho nová vláda dokáže priniesť stabilitu po 13 rokoch občianskej vojny. Od 8. decembra, keď bol al-Asad zvrhnutý, došlo v Sýrii k stovkám útokov zo strany izraelských síl. Izraelské tanky sa presunuli hlbšie do sýrskych Golanských výšin s cieľom vytvoriť "nárazníkovú zónu" v oblasti anektovanej Izraelom – tento krok odsúdili viaceré krajiny aj OSN.
Na otázku, ako nová vláda plánuje zabezpečiť bezpečnosť v krajine, Arnaut zopakoval, že bezpečnosť je prioritou. "Zameriavame sa na bezpečnosť, pričom našou prvoradou úlohou je ochrana majetku," uviedol. Pri zmienke o opakovaných izraelských útokoch dodal, že prístup novej vlády "bude načrtnutý v blízkej budúcnosti", pričom neposkytol konkrétne detaily.
"Ľudia sú nahnevaní a myslia si, že režim bol nahradený izraelskou agresiou. V súčasnosti nemám k tejto záležitosti žiadne ďalšie podrobnosti," uzavrel. "Naším prvoradým cieľom je zabezpečiť bezpečnosť Sýrie pred akýmikoľvek vonkajšími hrozbami."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies