Predseda europarlamentu odovzdal dvom jezídkam Sacharovovu cenu

NETKY.SK • 13 December 2016, 13:10 • 2 min
Predseda europarlamentu odovzdal dvom jezídkam Sacharovovu cenu

BRUSEL – Sacharovovu cenu za slobodu myslenia si dnes z rúk predsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Schulza prevzali Nádja Murádová a Lamjá Hadžíová-Bašárová. Ocenenie získali za verejnú obhajobu jezídskej náboženskej komunity v Iraku. Pomáhajú ženám a deťom, ktoré sa stali obeťami teroristickej organizácie Islamský štát.

slovakia

left justify in out

"Sme veľmi hrdí, že vás tu dnes môžeme privítať," uviedol predseda EP Martin Schulz. Obe sú podľa neho hrdinky, prežili si strasti, dokázali prekonať strach a utrpenie a bojujú proti beztrestnosti a za spravodlivosť. "Európsky parlament podporuje vašu výzvu adresovanú OSN, pretože zločiny Islamského štátu neboli potrestané. Páchatelia musia byť postavení pred spravodlivosť," dodal Schulz.

 

"Ďakujeme za túto cenu. Je cenou pre každé dievča a ženu, ktorá bola sexuálnou otrokyňou Islamského štátu," uviedla laureátka Sacharovovej ceny Lamjá Hadžíová-Bašárová. Pripomenula, že mnohé jezídske ženy stále žijú v neľudských podmienkach utečeneckých táborov.

 

"Keď som mala 15 rokov, radikáli z hnutia Islamský štát vošli do dediny a zavraždili všetkých mužov vrátane mojej rodiny. Nás zobrali a predávali nás na trhu otrokov," opisovala Hadžíová-Bašárová. Pri výbuchu míny takmer prišla o zrak, ale našli sa ľudia, ktorí jej pomohli. Dostala sa do Nemecka, kde ju zo zranení vyliečili. "Prosím, sľúbte nám, že nedovolíte, aby sa takéto zločiny znova udiali," apelovala na europoslancov jezídka.

 

"Terorizmus a radikalizmus sú nepriateľom ľudskosti," konštatovala ocenená Nádja Murádová. Bola svedkom toho, ako radikálni islamisti jej matku a 86 ďalších žien odviedli a zabili, pretože ich nepovažovali za vhodné na trh s otrokmi. "Práva náboženských menšín v Iraku musia byť rešpektované a musia tam byť vytvorené chránené zóny, alebo poskytnite útočisko pol miliónu Jezídov z Iraku," vyzývala Európsku úniu.

 

Obe ocenené do svetovej pozornosti uviedli utrpenie, ktoré znáša náboženská menšina jezídov v Iraku. Poukazovali najmä na to, že islamskí radikáli často zneužívajú jezídky ako sexuálne otrokyne, čo zažila aj na vlastnej koži. Tento rok získala aj Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú udeľuje Rada Európy. Medzi finalistami nominovanými na ocenenie bol turecký novinár Can Dündar, bojujúci za slobodu tlače v Turecku, a vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev, ktorí boli počas odovzdávania ocenenia tiež prítomní v pléne EP.

 

Sacharovovu cenu udeľuje EP každý rok jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí presadzujú ochranu ľudských práv a slobôd. S ocenením sa spája finančná odmena vo výške 50.000 eur.

Cena za slobodu myslenia nesie pomenovanie po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Prvú Sacharovovu cenu získal Nelson Mandela v roku 1988. O rok neskôr bol ocenený Alexander Dubček.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies