Poľnohospodárska činnosť, masová výstavba či poľovanie na zvieratá viedlo k dramatickému zníženiu biodiverzity, čo zvýšilo riziko prenosu vírusov zo zvierat na ľudí. Tvrdí to nová štúdia britskej Kráľovskej spoločnosti.
S ktorými zvieratami zdieľajú ľudia najviac patogénov?
Vedci z Austrálie a zo Spojených štátov pracovali so vzorkou 142 vírusov, o ktorých sa vie, že sa preniesli zo zvierat na ľudí. Cieľom bolo zistiť, s ktorými zvieratami ľudia zdieľajú najviac patogénov. Podľa štúdie má človek najviac vírusov spoločných s domestikovanými zvieratami, ako sú dobytok, ovce, psy či kozy. S týmito zvieratami majú ľudia až o osemkrát viac spoločných vírusov než s divo žijúcimi cicavcami.
Čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú
Viac vírusov majú s človekom spoločné tiež zvieratá, ktoré sa prispôsobili ľudskému prostrediu - ako napríklad hlodavce, netopiere či primáty, ktoré žijú v blízkostí ľudí. Práve tieto druhy sú pôvodnými hostiteľmi takmer 75% známych vírusov.
Všeobecne tak platí, že čím bližšie sú zvieratá človeku, tým viac vírusov s ním zdieľajú.
K pandémii prispeli aj ľudia
Autori štúdie, publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B, uvádzajú, že najväčšie riziko prenosu existuje pri zvieratách, ktorých populácia dramaticky klesla z dôvodu zmenšenia ich prirodzeného habitatu alebo iných dôvodov.
Štúdia na základe týchto zistení uvádza, že k pandémii koronavírusu, s ktorou v týchto dňoch zápasí celý svet, prispeli svojou aktivitou ľudia.
Príroda je mocnejšia, ako človek
"Prenos vírusov zo zvierat na ľudí je priamym dôsledkom nášho správania sa k životnému prostrediu," tvrdí jedna z vedúcich autoriek štúdie, Christine Kreuderová Johnsonová z Kalifornskej univerzity. "Výsledkom je, že s nami zdieľajú vírusy. Naše konanie ohrozuje prežitie mnohých druhov a zvyšuje šancu prenosu. Pri prispení ďalších faktorov nám to prinesie situáciu, v ktorej sme dnes," dodala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies