Čína sa postavila proti USA v pretekoch v leteckom priemysle, keď jej štátny výrobca lietadiel predstavil plány nového nadzvukového lietadla, ktoré dokáže letieť ďalej a tichšie ako Concorde.
Comac C949 bude lietať 1,6-krát rýchlejšie ako rýchlosť zvuku a s doletom o 50 % väčším ako vyradený Concorde, uviedli aerodynamici vo výskumnej práci uverejnenej začiatkom tohto mesiaca, píše South China Morning Post.
Inžinieri pracujú na tom, aby bol prúdový motor výrazne tichší ako jeho predchodca, pričom jeho zvukové vlny dosahujú iba 83,9 vnímanej hladiny v decibeloch (PLdB), čo je hladina hluku, pri ktorej bežne pracuje štandardný sušič vlasov.
Comac však bude musieť súťažiť s NASA a niekoľkými americkými začínajúcimi firmami, ktoré sa tiež predháňajú vo vytvorení lietadla, ktoré by nahradilo anglicko-francúzske nadzvukové lietadlo Concorde, ktoré dokázalo preletieť Atlantický oceán len za tri hodiny.
Spoločnosť Spike Aerospace so sídlom v Massachusetts pracuje na vývoji vlastného prúdového lietadla S-512 Supersonic Diplomat, ktoré dokáže preletieť o 482 kilometrov ďalej ako C949.
Spoločnosť Boom Supersonic so sídlom v Denveri úspešne uskutočnila skúšobný let svojho prúdového lietadla Overture XB-1, ktoré dokáže letieť 1,7 rýchlejšie ako je rýchlosť svetla, ale má dolet len 7 854 kilometrov.
Spoločnosť Comac dúfa, že lietadlo C949 bude v prevádzke do roku 2049, čo sa podľa správ zhoduje so 100. výročím vzniku Čínskej ľudovej republiky.
Spoločnosť tiež plánuje vytvoriť „hybridné vesmírno-vzdušné vozidlá“ a skúma nové možnosti v oblasti leteckej aj vesmírnej dopravy.
Elegantný, nadzvukový 203-metrový vták bez chvosta spálil každú hodinu 25 629 litrov paliva, čo znamená, že mohol dosiahnuť cestovnú rýchlosť dvojnásobku rýchlosti zvuku, teda 2 173 km/h.
100-miestne lietadlá boli jedným z najmodernejších lietadiel, ktoré kedy lietali s cestujúcimi po celom svete, pričom počas 15 rokov ich bolo vyrobených len 20.
V júli 2000 však lietadlo Concorde spoločnosti Air France na trase z Paríža do New Yorku havarovalo krátko po štarte v dôsledku požiaru motora, pričom zahynulo všetkých 109 ľudí na palube a štyria ľudia na zemi.
Približne o tri roky neskôr bolo oznámené, že Concorde bude vyradený z prevádzky z dôvodu prudkého poklesu počtu cestujúcich v dôsledku globálnych hospodárskych problémov a následkov teroristických útokov z 11. septembra 2001.
Výrobcovia lietadiel sa snažia navrhnúť náhradu za Concorde a americkí predstavitelia sa teraz predháňajú s Čínou.
Generálny riaditeľ spoločnosti Boom Supersonic Blake Scholl na Twitteri oficiálne vyhlásil letecké preteky s Pekingom a napísal: „Dobre, priatelia, nie je to žiadne prekvapenie, ale Čína teraz oficiálne vstúpila do pretekov o nadzvukové lietadlá. Hra pokračuje. Poďme ich poraziť!“
Schollova spoločnosť 28. januára tohto roku úspešne uskutočnila skúšobný let svojho lietadla XB-1, ktoré dosiahlo rýchlosť 1 368 km/h, uvádza Boom Supersonic.
Trikrát prekonal zvukovú bariéru, pričom ani raz nevytvoril zvukový tresk, ktorý by dosiahol zem.
Scholl vtedy vyhlásil, že testovací let potvrdil, že „nadzvuková doprava môže byť cenovo dostupná, udržateľná a šetrná k ľuďom na palube aj na zemi“.
201-metrový XB-1, ktorý bude schopný pojať 64 až 80 cestujúcich, letel počas testovacieho letu maximálnou rýchlosťou 1,12 Machu - ale údajne je schopný dosiahnuť rýchlosť 1,7 Machu.
Spoločnosť Boom Supersonic už získala 130 objednávok na Overture a predbežné objednávky u spoločností American Airlines, United Airlines a Japan Airlines.
Spoločnosť však stále konkuruje spoločnosti Spike Aerospace, ktorá pracuje na vývoji vlastného nadzvukového lietadla S-512 Supersonic Diplomat.
Očakáva sa, že S-512 bude lietať rýchlosťou 1,6 Mach a prekoná vzdialenosť až 11 426 kilometrov, uvádza spoločnosť. To znamená, že lietadlo by mohlo preletieť z New Yorku do Londýna len za 3,3 hodiny.
Okrem toho, že S-512 dokáže letieť ďalej ako jeho konkurent XB-1, ponúka cestujúcim prepracovanú kabínu, v ktorej sa zmestí len 18 cestujúcich.
Spoločnosť Spike sa chváli „maximálnym komfortom“, ktorý cestujúcim ponúka „plne polohovateľné sedadlá, panoramatické okná a interiér s tlmením hluku, ktorý zabezpečuje pokojné prostredie pri akejkoľvek rýchlosti“.
Podľa výskumnej práce, ktorú preskúmal South China Morning Post, bude môcť C949 letieť rovnakou rýchlosťou ako C949.
Bude však schopný poňať 168 cestujúcich - o 40 viac ako maximálna kapacita Concordu - a bude schopný prekonať vzdialenosť 10 944 kilometrov naraz, uvádza sa v správe. Ak je to pravda, C949 by mohol lietať bez medzipristátia z Británie do Malajzie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies