RIGA - Prezident SR Peter Pellegrini a lotyšský prezident Edgars Rinkevičs sa stretli v Rige, kde rokovali o obrane, vojne na Ukrajine a energetike. Pellegrini zdôraznil dôležitosť diplomatického riešenia konfliktu na Ukrajine, zatiaľ čo Rinkevičs poukázal na nevyhnutnosť podpory Ukrajiny.
Prezident SR Peter Pellegrini a lotyšský prezident Edgars Rinkevičs sa stretli v Rige, kde rokovali o obrane, vojne na Ukrajine a energetike. Pellegrini vyjadril spokojnosť s úrovňou spolupráce medzi oboma krajinami, zatiaľ čo Rinkevičs zdôraznil potrebu podpory Ukrajiny. Prezidenti o tom informovali na tlačovej konferencii na Rižskom hrade.
Rinkevičs hovoril o "plodnej spolupráci" Lotyšska a SR a spomenul, že generálny tajomník NATO ocenil pripravenosť vojenských jednotiek v Lotyšsku. Zdôraznil, že podpora Ukrajiny je potrebná nielen pri vojenských otázkach, ale aj pri jej politických rozhodnutiach. Podľa neho Rusko nemá záujem o mierové rokovania.
Slovenská hlava štátu zdôraznila, že názory SR sa od tých lotyšských v otázke vojny na Ukrajine líšia najmä v postoji k diplomatickému riešeniu. Konflikt sa podľa neho vojensky ukončiť nedá.
Ukrajina by mala dostať podporu najmä v tom, aby mala výhodu pri mierových rokovaniach, má však mať relevantnú vojenskú silu. Pellegrini zároveň informoval, že SR po darovaní vojenskej techniky Ukrajine stále nedisponuje systémom protivzdušnej obrany ani kompletným vojenským letectvom.
Prezidenti rokovali aj o energetike. Slovensko má výrazné odborné kapacity pri výrobe elektrickej energie z jadrových zdrojov. Lotyšsko sa začína zaujímať o menšie modulárne reaktory a Slovensko by mu mohlo svoje skúsenosti ponúknuť.
Prezident Pellegrini sa tiež stretol so slovenskými vojakmi na misii NATO v Ádaži, kde im na tradičnej predvianočnej návšteve odovzdal dary. V Ádaži je umiestnených vyše 100 slovenských vojakov.
Minister obrany SR Robert Kaliňák, ktorý sa návštevy zúčastnil, ocenil prítomnosť slovenskej delostreleckej techniky – húfnic Zuzana 2. Toto vybavenie spojenci na základni oceňujú. Prezident dodal, že vďaka nasadeniu húfnic na zahraničnej misii bude môcť ich slovenský výrobca odstrániť prípadné technické nedostatky.
Delostrelcov v Ádaži v januári vystriedajú vojenskí chemici, ktorí patria k najlepšie vycvičeným zložkám slovenskej armády. Na medzinárodnú základňu si privezú aj diaľkový detektor Falcon, schopný odhaliť rôzne druhy kontaminácie na vzdialenosť päť kilometrov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies