BRATISLAVA - Hlava SR to uviedla po dnešnom stretnutí s poslankyňami Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a s predstaviteľkami profesijných a mimovládnych organizácií o dopadoch pandémie na životy žien.
Strata zamestnania
Ako ďalej priblížila, väčšina ľudí, ktorí prišli o zamestnanie, sú predovšetkým ženy. Reprezentujú profesie, ktoré ako prvé museli byť zatvorené, či už je to gastro, cestovný ruch alebo iné druhy služieb.
Domáce násilie
Na dnešnom stretnutí tiež podľa jej slov hovorili o probléme domáceho násilia. Hlava štátu upozornila na to, že výskyt domáceho násilia celosvetovo stúpa a nevyhlo sa to ani Slovenskej republike. Čaputová pripomenula, že aj Generálna prokuratúra SR informovala o tom, že počet hlásení trestných činov, ktoré súvisia s domácich násilím, je vyšší o 40 percent.
Čo by sa malo zmeniť?
Hlava štátu zároveň uviedla, že za potrebné považujú napríklad zvýšenie SOS príspevku pre ľudí, ktorí sú najviac ohrození chudobou, a aby takýto príspevok nebol podmienený napríklad statusovými prekážkami, ako je evidovaná nezamestnanosť.
Tiež by bolo podľa jej slov potrebné zvážiť osobitnú dávku, ktorou je príspevok na dieťa počas pandemickej krízy. Zúčastnené ženy podporujú aj zvýšenie pandemického ošetrovného, podľa už avizovaného zámeru na sto percent čistej mzdy.
Účastníci stretnutia s prezidentkou SR
Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili europoslankyne Monika Beňová (Smer-SD) a Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyne parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS), Petra Krištúfková (Sme rodina), Jarmila Vaňová (OĽaNO) a Jana Žitňanská (Za ľudí).
Prítomné tiež boli Katarína Farkašová z Aliancie žien Slovenska, Mária Kovaľová z Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb, Zuzana Havírová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska, Iveta Lazorová z Komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a Eva Mareková z Občianskeho združenia Jednorodič.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies