BRATISLAVA - Justícia na Slovensku má vážny problém a je veľmi dôležité počuť, že si to okrem bežných ľudí, uvedomuje čoraz viac sudcov. Nateraz je dôležité, aby vyšetrovanie obvinených sudcov napredovalo. Také boli slová prezidentky SR na sociálnej sieti.
Zlé pochopenie slova "pomoc"
Hlava SR rešpektuje rozhodnutia Ústavného súdu SR a Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Myslí si, že je prirodzené, že verejnosť kriticky sleduje tento prípad. Môže byť podľa nej začiatkom očisty justície. "Všetci potrebujeme uistenie, že 'musíme si pomáhať'...ale v žiadnom prípade by to nemalo byť mottom sudcovského stavu pri zlyhávaní...," podotkla.
Vážne zlyhanie
Už samotné obvinenie takého počtu sudcov z ovplyvňovania spravodlivosti považuje prezidentka v demokratickom štáte za nevídané. "Ide pritom len o špičku ľadovca, ktorá sa navyše odhalila pri vyšetrovaní úplne iného trestného činu," komentovala. Svedčí to podľa nej o veľmi vážnom zlyhaní a o akútnej potrebe zásadných zmien pri vyvodzovaní zodpovednosti sudcov.
Obvinení
Sudcov zadržali policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) minulý týždeň. Medzi obvinenými sú bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s prerušenou funkciou Monika J. či podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila U. Obvinenia sa týkajú trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.
Spojenie s Marianom K.
Okrem sudcov sú medzi zadržanými aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z aplikácie Threema z telefónu Mariana K. Päť z ôsmich osôb ide po sobotnom (14. 3.) rozhodnutí ŠTS v Banskej Bystrici do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia - bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika J., Denisa C., Eugen P. a Richard M.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies