Prieskumníci podcenili Trumpovu podporu v rokoch 2016 a 2020. Na lepšie oslovenie respondentov, ktorí sa zdráhajú zúčastniť prieskumu, sa používajú nové metódy vrátane e-mailov a textových správ.
V prezidentských voľbách v USA v roku 2016 zanechali celoštátne aj štátne prieskumy dojem, že volebná noc prinesie jasný zisk demokratov, ale nestalo sa tak.
Prieskumníci v tom roku skutočne podcenili podporu Donalda Trumpa v rozhodujúcich štátoch. Priemery celoštátnych prieskumov však boli pomerne presné v porovnaní s ľudovým hlasovaním, ktoré vyhrala Hillary Clintonová. Národné prieskumy v roku 2020 však mali ešte väčšiu chybovosť.
Americká asociácia pre výskum verejnej mienky, odborná skupina prieskumov verejnej mienky, uviedla, že prieskumy verejnej mienky pred prezidentskými voľbami v roku 2020 boli najnepresnejšie za posledných 40 rokov.
„Problémom je v podstate oslovenie respondentov, ktorí sa zdráhajú zúčastňovať na prieskumoch,“ povedal Charles Franklin z Marquette University, ktorý od roku 2012 vedie prieskum na Marquette Law School.
Prieskumníci sa domnievajú, že sa im väčšinou podarilo určiť príčiny chýb v prieskumoch verejnej mienky v roku 2016. Podľa správy skupiny odborníkov uverejnenej v časopise Public Opinion Quarterly bolo kľúčovým faktorom prehliadnutie úrovne vzdelania voličov.
Charles Franklin, expert na prieskumy verejnej mienky, v rozhovore pre Euronews vysvetlil, že Trumpovi priaznivci prejavujú jedinečnú nedôveru voči politike, spravodajským médiám a organizáciám vykonávajúcim prieskumy verejnej mienky, čo je faktor, ktorý mohol prispieť k nepresnostiam v rokoch 2016 a 2020.
Aby sa ďalej riešil problém nedostatočne zastúpených Trumpových priaznivcov, niektorí prieskumníci teraz zvažujú svoje údaje na základe výsledkov volieb v roku 2020 s cieľom lepšie odrážať názory voličov, ktorí môžu byť menej náchylní odpovedať na prieskumy.
„Anketári prijali nové metódy oslovovania vzoriek, pričom okrem tradičných telefonátov využívajú aj e-mail a textové správy,“ vysvetlil Franklin.
Tieto rozšírené metódy kontaktovania dopĺňajú upravené postupy výberu vzoriek, ktorých cieľom je osloviť respondentov, ktorí predtým prejavovali neochotu zúčastniť sa prieskumu, najmä v oblastiach so silnou podporou Trumpa v minulosti.
Kladný rozdiel vo víťazstve znamená, že štát hlasoval viac v prospech demokratov. Hodnoty bližšie k nule naznačujú politicky rozdelený okres.
Mnohí prieskumníci upravili svoje metodiky, najmä kvôli nepresnostiam zaznamenaným vo voľbách v roku 2020.
„Po voľbách budeme vedieť, či tieto snahy zabrali,“ povedal Franklin.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies