Problémy Izraela so svetom sa neodvíjajú od krištáľovej noci z 9. 10. novembra 1938 v Nemecku alebo od masakry na Židoch v Izraeli 7. októbra 2023

NETKY.SK • 27 Október 2023, 18:00 • 2 min
Problémy Izraela so svetom sa neodvíjajú od krištáľovej noci z 9. 10. novembra 1938 v Nemecku alebo od masakry na Židoch v Izraeli 7. októbra 2023

Nemusíme ísť azda hlboko do dejín, všimnime si len, ako svet reagoval na masakru jedného palestínsko-arabského hnutia (volá sa HAMAS – po arabsky obrátene akronym pre niečo ako „dobytie“) na izraelských civilistoch na území štátu Izrael.

slovakia

left justify in out

Nechutné podrobnosti vychádzajú len postupne na povrch a tým viac je zarážajúci postoj takej svetovej organizácie ako Organizácia svetových národov (OSN). Áno, je to práve ten spolok medzinárodného spoločenstva, ktorý v pamätný deň 29. novembra uznal rozdelenie územia Palestíny na židovský a arabský štát. Arabské štáty, vrátane vtedy ešte neexistujúceho palestínskeho národa, toto rozdelenie neprijali a napadli „novorodenca“ s názvom Izrael už po niekoľkých hodinách. Odvtedy Izrael vedie permanentnú vojnu so svojimi arabskými susedmi. Krajiny ako Egypt a Jordánsko si po sérii neúspešných vojen so židovským štátom dali povedať a uzavreli s Izraelom mier. Niektoré iné sa o to nateraz pokúšajú, dokonca rodisko islamu, samotná Saúdska Arábia.

ilustračná foto - OSN
ilustračná foto - OSN
Zdroj: Wikipedia

No pozrime sa na OSN
 
Táto postupne viac a viac antisionisticky sa vyvíjajúca organizácia vznikla v závere druhej svetovej vojny a  na počiatku nebola antiizraelská, skôr naopak. Dnes, po 7.októbri 2023 je to už dávno inak. Keď si zoberieme ostatné roky, tak iba od roku 2015 do minulého roka (2022) prijalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov okolo 140 rezolúcií, spravidla antisemitských (nazývajú sa antisionistické). Česť výnimkám, ale tých výnimiek tam akosi nevidno.
 
Iste, OSN so svojimi cca 200 štátmi (rátam aj tie „pozorovateľské entity“) sa od svojho ideálu po svojom vzniku v polovici 40. rokov zmenila. Od počiatku bola takpovediac asymetrická, majúc svojho patriarchu – Bezpečnostnú radu OSN – a niečo ako krovie, ku ktorým patrí aj druhá najdôležitejšia organizácia tohto medzinárodného telesa – Valné zhromaždenie.
 
Vo „veci“ útoku „militantov“ na suverénne územie Izraela 7. októbra 2023, pri ktorom zavraždili, poprípade unesli do „iránskeho zajatia“ , okolo 1. 700 ľudí (nie všetkých zabili hneď, na niektorých si bez ohľadu na pohlavie a vek „pochutnali“ dlhšie) nemá dodnes (27. októbra 2023) jasno.
 

Útokov na židov od vypuknutia konfliktu Izraelu s Hamasom pribúda v celej Európe.
Útokov na židov od vypuknutia konfliktu Izraelu s Hamasom pribúda v celej Európe.
Zdroj: SME / SITA / AP

Po 7. októbri 2023 v hlavnom a stále najdôležitejšom orgáne OSN, v Bezpečnostnej rade, podala Ruská federácia návrh rezolúcie, ktorá v tomto obstarožnom orgáne nemohla obstáť. Stačí veto jedného štátu, ktoré na to majú právo podľa Charty OSN a vaše želanie neprejde. K týmto oprávneným „vetistom“ patria aj takí dinosauri ako Francúzsko a Spojené kráľovstvo, ktoré už v takom honorovanom orgáne ako Bezpečnostná rada OSN nemajú čo hľadať. Svet sa po roku 1945 celkom zmenil. Ruský návrh v otázke útoku Iránu, resp. jeho komanda na Izrael bol diplomaticky pokrytecký. Samozrejme, že požadoval návrat rukojemníkov, ktorých „zajali“ (ani slovo o pojme „teroristi“). Návrh požadoval aj humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy. Židov nespomínal, tí majú hrdosť a zatiaľ si vystačia sami, o pomoc nežobrú. Len reagujú na zverstvá spáchané druhou stranou.
 
Ruský návrh rezolúcie ani náhodou nespomenul pôvodcu problému (to by sme museli ísť až k Abrahámovi a jeho potomstvu), štandardne žiada „ukončiť násilie“. No nádhera! Návrh v Bezpečnostnej rade neprešiel. Americká stála zástupkyňa Linda Thomas-Greenfieldová uviedla, že ruský návrh „zneucťuje obete masakry“ a ospravedlňuje páchateľov. Stály predstaviteľ Ruskej federácie v OSN Vasilij Nebenzia kontroval, že OSN zhatilo "globálne nádeje na ukončenie nepriateľstva". Tak sme sa to aspoň dopočuli na televíznom kanáli Al Jazeera v anglickej verzii.

Expertka na Blízky východ Irena Kalhousová, ktorá vedie Herzlovo centrum izraelských štúdií na Karlovej univerzite v Prahe: "Izrael sa bude z útoku spamätávať roky. Hamas ním pochoval nádeje na mier."
Expertka na Blízky východ Irena Kalhousová, ktorá vedie Herzlovo centrum izraelských štúdií na Karlovej univerzite v Prahe: "Izrael sa bude z útoku spamätávať roky. Hamas ním pochoval nádeje na mier."
Zdroj: TASR / AP

Zdroj: Ivan Samson, Zdroj foto: Pixabay

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ivo Samson



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies