Problémy so spánkom v detstve môžu zvýšiť riziko samovraždy, zistila štúdia

NETKY.SK • 22 Február 2025, 17:38 • 2 min
Problémy so spánkom v detstve môžu zvýšiť riziko samovraždy, zistila štúdia

Deti, ktoré trpia nespavosťou, môžu pociťovať nadmernú úzkosť, podráždenosť alebo depresívne nálady, čo môže ovplyvniť ich schopnosť sústrediť sa v škole a vytvárať zdravé vzťahy s rovesníkmi.

slovakia

left justify in out

Výskumy posledných rokov ukazujú, že poruchy spánku v detstve môžu mať vážny vplyv na duševné zdravie, a to nielen v krátkodobom horizonte. Najnovšia štúdia zistila, že problémy so spánkom môžu výrazne zvýšiť riziko samovražedného správania u detí a adolescentov. Tento objav otvára dôležitú diskusiu o prevencii a včasnej intervencii pri psychických problémoch, ktoré môžu začať už v detstve.

Spánok, gro pre detskú dušu

Problémy so spánkom u detí môžu byť rôznorodé a zahŕňajú nespavosť, nočné mory, nočné prebudenie a ťažkosti so zaspávaním. Podľa výskumu z Stanfordovej univerzity sú tieto poruchy spánku čoraz bežnejšie a môžu mať zásadný vplyv na psychické zdravie detí. Deti, ktoré trpia nespavosťou, môžu pociťovať nadmernú úzkosť, podráždenosť alebo depresívne nálady, čo môže ovplyvniť ich schopnosť sústrediť sa v škole a vytvárať zdravé vzťahy s rovesníkmi.

Ďalším častým problémom sú nočné mory, ktoré môžu deti vystrašiť a narušiť kvalitu ich spánku. Tieto poruchy môžu viesť k tomu, že deti sa budú báť ísť spať, čím sa spánok stáva ešte menej pravidelným a kvalitným. Tieto problémy môžu mať za následok aj poruchy koncentrácie, zhoršenie výkonu v škole a zníženie schopnosti zvládať stres.

Dlhodobé poruchy spánku majú za následok aj vážne zmeny v správaní detí. Môžu sa stať emocionálne vyčerpané, čo môže viesť k problémom s reguláciou emócií, agresivite alebo uzatváraniu sa do seba. Všetky tieto faktory môžu vytvoriť prostredie, ktoré zvyšuje riziko vzniku úzkostných porúch a depresie.

Psychické dôsledky problémov so spánkom sa neobmedzujú len na okamžité zmeny v správaní, ale môžu sa odraziť aj na dlhodobých následkoch, ktoré pretrvávajú do dospelosti. Dôležité je si uvedomiť, že kvalitný spánok je nevyhnutný pre správny vývoj detí, a ak problémy pretrvávajú dlhšie, môže byť nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Problémy so spánkom u detí môžu byť rôznorodé a zahŕňajú nespavosť, nočné mory, nočné prebudenie a ťažkosti so zaspávaním.
Problémy so spánkom u detí môžu byť rôznorodé a zahŕňajú nespavosť, nočné mory, nočné prebudenie a ťažkosti so zaspávaním.
Zdroj: thediylighthouse.com

Úzkosti, depresie a samovražedné sklony

Dlhodobé problémy so spánkom v detstve môžu mať vážne a pretrvávajúce následky, ktoré presahujú samotné obdobie detstva. Štúdie ukazujú, že deti s chronickými poruchami spánku majú vyššie riziko rozvoja duševných porúch, ako sú depresia, úzkostné poruchy a v extrémnych prípadoch aj samovražedné sklony. Tieto problémy môžu trvať aj do dospelosti, čo znamená, že včasná intervencia môže byť rozhodujúca pri prevencii závažných psychických problémov v neskoršom veku.

Zistilo sa, že deti, ktoré sa počas detstva pravidelne potýkajú s problémami so spánkom, sú náchylnejšie na rozvoj depresívnych stavov a úzkostných porúch v puberte a dospelosti. Tieto poruchy môžu byť pretrvávajúce, keďže nespavosť a iné problémy so spánkom môžu zhoršovať kvalitu života a prispievať k pociťovaniu beznádeje a úzkosti.

Výskum naznačuje, že deti, ktoré čelili dlhodobým problémom so spánkom, majú až o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich objavia samovražedné myšlienky v neskorších rokoch.

Navyše, poruchy spánku môžu ovplyvniť aj iné oblasti života dieťaťa, ako je výkon v škole, sociálne interakcie a schopnosť zvládať stres. Zhoršená koncentrácia, únava, podráždenosť a znížená schopnosť riešiť problémy môžu viesť k zlyhávaniu v škole a zníženému sebavedomiu. Tieto faktory môžu spôsobiť, že deti sa cítia izolované, čo môže zhoršiť ich duševné zdravie a prispieť k rozvoju depresie.

Preto je kľúčové, aby rodičia a odborníci na duševné zdravie včas identifikovali deti, ktoré trpia spánkovými poruchami, a poskytli im potrebnú podporu a liečbu. Štúdie naznačujú, že včasná intervencia môže výrazne znížiť dlhodobé následky a pomôcť deťom, aby sa vyhli vážnym problémom v dospelosti.

Poruchy spánku môžu ovplyvniť aj iné oblasti života dieťaťa, ako je výkon v škole, sociálne interakcie a schopnosť zvládať stres.
Poruchy spánku môžu ovplyvniť aj iné oblasti života dieťaťa, ako je výkon v škole, sociálne interakcie a schopnosť zvládať stres.
Zdroj: developingminds.net.au

Dôležitosť včasnej intervencie

Včasná intervencia pri problémoch so spánkom v detstve môže zohrávať kľúčovú úlohu v prevencii závažných psychických problémov, ako sú depresia, úzkosť a samovražedné sklony. Keď sa deti stretávajú s poruchami spánku, môže to mať okamžité aj dlhodobé dôsledky na ich emocionálny a psychický vývoj. Preto je veľmi dôležité rozpoznať varovné signály a včas poskytnúť potrebnú pomoc.

Jednou z najdôležitejších výhod včasnej intervencie je, že umožňuje minimalizovať trvanie a závažnosť porúch spánku. Ak sú problémy so spánkom adresované skoro, môže to zabrániť ich prechodom do chronickej fázy, ktorá je omnoho ťažšie liečiteľná a môže mať vážne následky na ďalší vývoj dieťaťa. Pravidelný, kvalitný spánok je základným predpokladom pre správny rast a vývoj detí, a preto je jeho narušenie signálom, že niečo nie je v poriadku.

Včasná pomoc tiež umožňuje lepšie pochopenie toho, aké faktory prispievajú k poruchám spánku. Môže ísť o fyzické príčiny, ako sú bolestivé stavy alebo poruchy dýchania počas spánku, ale aj psychologické faktory, ako stres, úzkosť alebo traumatické zážitky. Identifikovaním týchto príčin môžu odborníci na duševné zdravie poskytnúť konkrétnu liečbu, ktorá je najvhodnejšia pre daného jedinca.

Potreba zvýšenej podpory

Okrem zníženia rizika vzniku vážnych duševných ochorení môže včasná intervencia zlepšiť aj celkovú kvalitu života dieťaťa. Deti, ktoré dostanú podporu pri riešení svojich spánkových problémov, môžu zažiť lepší výkon v škole, zlepšenie medziľudských vzťahov a celkovo stabilnejšiu emocionálnu pohodu. Zároveň sa tým môže predísť rozvoju úzkostných alebo depresívnych symptómov, ktoré by inak mohli prispieť k samovražedným myšlienkam a pokusom.

Kľúčovou súčasťou včasnej intervencie je tiež podpora rodiny a školských zariadení. Rodičia hrajú významnú úlohu pri monitorovaní a rozpoznávaní problémov so spánkom a pri komunikácii s odborníkmi. Školy môžu tiež zohrávať dôležitú úlohu tým, že poskytujú podporu a informácie učiteľom, ktorí môžu pomôcť identifikovať deti, ktoré majú problémy so spánkom, a zabezpečiť včasné odkazy na odborníkov.

Celkovo platí, že čím skôr sa začne s riešením problémov so spánkom, tým väčšia je šanca, že deti sa vyhnú vážnym následkom, ktoré môžu ovplyvniť ich zdravie a pohodu v dospelosti. Včasná intervencia teda nie je len o zlepšení kvality spánku, ale aj o prevencii závažných duševných porúch a zlepšení celkového vývoja detí.

Okrem zníženia rizika vzniku vážnych duševných ochorení môže včasná intervencia zlepšiť aj celkovú kvalitu života dieťaťa.
Okrem zníženia rizika vzniku vážnych duševných ochorení môže včasná intervencia zlepšiť aj celkovú kvalitu života dieťaťa.
Zdroj: sleep.com

Štúdie naznačujú, že problémy so spánkom v detstve môžu mať vážne dôsledky na psychické zdravie a viesť k zvýšenému riziku samovraždy. Včasná intervencia a liečba spánkových porúch môže byť kľúčová pre prevenciu týchto závažných následkov a zlepšenie celkového duševného zdravia detí a mladistvých.


Zdroj textu: edition.cnn.com, med.stanford.edu, .ctvnews.ca. Foto: healio.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies