SARAJEVO - V sobotu sa ľudia objavili v uliciach aj s metlami a začali odstraňovať následky násilností a upratovať.
V Bosne a Hercegovine pokračujú aj v sobotu protivládne protesty, tentokrát však majú pokojný charakter. Demonštrácie, ktoré sa začali ešte v utorok v meste Tuzla, prerástli v piatok do násilností, pričom demonštranti podpálili aj niekoľko budov v hlavnom meste Sarajevo. Najhoršie nepokoje od ukončenia vojny v Bosne v 90. rokoch si vyžiadali desiatky zranených. V dôsledku protestov už rezignovali mestské rady v štyroch mestách vrátane Sarajeva. V sobotu sa ľudia objavili v uliciach aj s metlami a začali odstraňovať následky a upratovať.
Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov a veľká nezamestnanosť dosahujúca až 40 percent. Dôvodom zatvorenia podnikov a tovární bola ich divoká privatizácia.
Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-bosnianskeho celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne. Bosniaci dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies