Vojna vo Vietname bola jedna z najdlhších, najnákladnejších a najkrvavejších vojen v histórii, ktorá si vyžiadala približne tri milióny mŕtvych, vrátane 58 000 amerických vojakov, a dva milióny zranených.
Vojna vo Vietname bola jedným z najdlhších a najkontroverznejších konfliktov 20. storočia, ktorý si vyžiadal milióny ľudských životov a ovplyvnil politiku, spoločnosť a kultúru mnohých krajín.
Vojna vo Vietname bola súčasťou širšieho konfliktu v Indočíne, kde sa od roku 1946 bojovalo proti francúzskej koloniálnej nadvláde. Vietnamskí nacionalisti a komunisti, vedení Ho Či Minom, vytvorili Vietminh - frontu za oslobodenie Vietnamu.
Po porážke Francúzov v bitke pri Dien Bien Phu v roku 1954 sa Vietnam rozdelil na dva štáty: komunistický Severný Vietnam a prozápadný Južný Vietnam. Podľa Ženevských dohôd sa malo o zjednotení Vietnamu rozhodnúť v slobodných voľbách, ktoré sa však nikdy neuskutočnili.
Severný Vietnam a jeho spojenci - Čína a Sovietsky zväz - podporovali Národný front oslobodenia, známy aj ako Vietkong, ktorý viedol partyzánsku vojnu proti juhovietnamskej vláde a jej spojencom - USA a ďalším krajinám. USA sa zapojili do vojny vo Vietname, aby zabránili šíreniu komunizmu v regióne a podporili demokraciu v Južnom Vietname.
USA začali posielať vojenských poradcov a finančnú pomoc do Južného Vietnamu už v roku 1955, ale ich vojenská intervencia sa zintenzívnila po incidente v Tonkinskom zálive v roku 1964, keď Severný Vietnam údajne zaútočil na americké lode. Vojna vo Vietname sa tak stala súčasťou studenej vojny medzi USA a Sovietskym zväzom.
Aké taktiky boja sa používali v vojne vo Vietname?
Vojna vo Vietname bola charakteristická svojou asymetriou a rozmanitosťou taktík boja. Severný Vietnam a Vietkong používali hlavne partyzánske a gerilové metódy, ako boli útoky na vojenské a civilné ciele, sabotáže, zálohy, nástrahy, tunely, propaganda a politické vraždy.
Vietkong sa spoliehal na podporu a sympatie miestneho obyvateľstva, ktoré často trpelo násilím a represiami zo strany juhovietnamskej vlády. Vietkong tiež využíval tzv. Ho Či Minovu stezku - sieť ciest a chodníkov, ktorou sa prepravovali zbrane, munícia, potraviny a vojaci z Severného Vietnamu do Južného Vietnamu cez susedný Laos a Kambodžu.
USA a Južný Vietnam sa snažili poraziť Vietkong a Severný Vietnam pomocou svojej technologickej a leteckej prevahy. Používali masívne bombardovanie, napalm, chemické zbrane, helikoptéry, panciere, delostrelectvo a špeciálne jednotky.
USA tiež uskutočnili niekoľko veľkých vojenských operácií, ako boli Operácia Rolling Thunder, Operácia Cedar Falls, Operácia Junction City, Operácia Linebacker a Operácia Linebacker II. USA sa tiež pokúšali získať podporu a dôveru juhovietnamského obyvateľstva prostredníctvom programov ako Strategic Hamlet Program, Civil Operations and Revolutionary Development Support a Phoenix Program.
Vojna vo Vietname bola dôležitá z viacerých dôvodov. Bola to jedna z najdlhších, najnákladnejších a najkrvavejších vojen v histórii, ktorá si vyžiadala približne tri milióny mŕtvych, vrátane 58 000 amerických vojakov, a dva milióny zranených.
bola to vojna, ktorá ovplyvnila politiku, spoločnosť a kultúru nielen v USA, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Vojna vo Vietname vyvolala silný protivojnový a protisystémový hnutie, ktoré sa prejavilo v demonštráciách, protestoch, občianskej neposlušnosti, násilí, hudbe, umení a literatúre. Vojna vo Vietname tiež spôsobila krízu dôvery v americkú vládu, armádu a médiá, ktorá sa nazýva syndrómom Vietnamu.
Vojna zmenila geopolitickú situáciu v regióne a vo svete. Vojna vo Vietname ukázala, že USA nie sú neporaziteľné a že komunizmus nie je monolitický. Vojna vo Vietname tiež prispela k zhoršeniu vzťahov medzi Čínou a Sovietskym zväzom, k normalizácii vzťahov medzi USA a Čínou, k rozpadu francúzskej a britskej koloniálnej ríše, k vzniku nových národných a revolučných hnutí v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike a k nárastu medzinárodného terorizmu.
Vojna vo Vietname bola známa svojou brutalitou a krutosťou, ktorú preukazovali obe strany. Jednou z najtypickejších a najnebezpečnejších foriem boja boli pasce, ktoré vojaci používali na zneškodnenie, zranenie alebo zabíjanie svojich nepriateľov. Pasce boli často skryté v džungli, na cestách, v dedinách, v tuneloch alebo v budovách. Niektoré z najbežnejších a najzákernejších pascí boli:
Vojna vo Vietname sa skončila v roku 1975, keď komunistický Severný Vietnam a jeho spojenci - Vietkong a Červení Khméri - porazili prozápadný Južný Vietnam a jeho spojencov - USA a ďalšie krajiny. Vojna sa skončila po viacerých rokoch bojov, ktoré si vyžiadali milióny ľudských životov a ovplyvnili politiku, spoločnosť a kultúru mnohých krajín.
Parížska mierová dohoda z roku 1973 ukončila americkú vojenskú intervenciu vo Vietname a stanovila podmienky pre zjednotenie Vietnamu. Veľká ofenzíva Severného Vietnamu z roku 1974, ktorá zlomila odpor Južného Vietnamu a získala kontrolu nad väčšinou územia.
Kapitulácia Saigonu prišla 30. apríla 1975 a znamenala definitívny koniec Južného Vietnamu a jeho premenovanie na Ho Či Minovo mesto. Obsadenie Kambodže a Laosu komunistami v roku 1975 znamenalo koniec amerického vplyvu v regióne.
Vojna spôsobila obrovské ľudské a materiálne straty, ktoré sa odhadujú na viac ako milión mŕtvych, dva milióny zranených a desiatky miliónov utečencov a vysídlených osôb. Vojna tiež zanechala trvalé následky na životnom prostredí, ako sú znečistenie, erózia, deforestácia, zničenie biologickej rozmanitosti a zvýšené riziko chorôb.
Vojna tiež spôsobila hlboké sociálne a politické zmeny, ako sú znovuzjednotenie Vietnamu pod komunistickou vládou, kolektivizácia poľnohospodárstva, potlačenie ľudských práv a slobôd, izolácia od medzinárodného spoločenstva, konflikty s Kambodžou a Čínou a reformy trhovej ekonomiky.
Vojna vo Vietname bola prvou vojnou, ktorú USA prehrali. Vojna tiež vyvolala silný protivojnový a protisystémový hnutie, ktoré sa prejavilo v demonštráciách, protestoch, občianskej neposlušnosti, násilí, hudbe, umení a literatúre.
Ovplyvnila americkú zahraničnú politiku, ktorá sa stala opatrnejšou a realistickou, a zároveň podporovala normalizáciu vzťahov s Čínou a Sovietskym zväzom. Vojna tiež mala vplyv na americkú spoločnosť, ktorá sa stala viac pluralistickou, tolerantnou a kritickou, ale zároveň aj viac polarizovanou, násilnou a cynickou.
Zdroje:
www.dennikn.sk/blog/1080541/po-americanoch-zostali-vo-vietname-miliony-mrtvych/
www.historickarevue.sme.sk/c/22528616/vojna-vo-vietname.html
www.history.com/topics/vietnam-war/vietnam-war-history
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies