Na začiatku svojho druhého volebného obdobia postupuje Trump závratnou rýchlosťou, podpisuje zákon za zákonom a mení medzinárodné politické pomery.
Trump sa ujal funkcie 20. januára 2025 po rozhodujúcom víťazstve nad bývalou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Od svojej inaugurácie zaviedol rozsiahle zmeny v Amerike prostredníctvom množstva výkonných nariadení, ktoré sa zameriavajú na imigráciu, kultúrne otázky, financovanie štátu, medzinárodný obchod. Svojím konaním a slovami významne začína meniť aj trajektóriu rusko-ukrajinského konfliktu.
Prvé týždne Trumpovho pôsobenia v úrade boli sprevádzané očakávanými aj prekvapivými nomináciami do vládneho kabinetu, domácimi tragédiami vrátane lesných požiarov v Los Angeles a leteckými katastrofami. Trumpovi sa tiež podarilo zabezpečiť bezpečný príchod Američanov väznených v zahraničí.
Výbery viacerých členov Trumpovho kabinetu čelili ostrým reakciám, asi najviac zaujali nominácie ministra zdravotníctva Roberta F. Kennedyho, (ktorý počas pandémie ostro vystupoval proti vakcínam), ministra obrany Pete Hegsetha a šéfa DOGE - ministerstva pre efektívnosť Elona Muska.
Prezident sa tento mesiac dostal na titulky novín aj tým, že navrhol premenovať Mexický záliv na Americký, čo vyvolalo odpor tak na domácej scéne, ako aj zo strany mexickej prezidentky Claudie Sheinbaumovej. Taktiež naznačil, že si brúsi zuby na Grónsko.
Prvý mesiac Trumpovej administratívy počas jeho druhého funkčného obdobia je výrazne poznamenaný úlohou miliardára Elona Muska, ktorý stojí na čele DOGE. Cieľom tohto úradu je znížiť vládne plytvanie z rozpočtu a mnohé škrty, ktoré Trump s Muskom oznámili, vyvolali prudké reakcie.
Najväčší rozruch vzbudil Musk, keď jeho DOGE oznámilo zámer zrušiť Americkú agentúru pre medzinárodný rozvoj USAID, z ktorej plynuli objemné finančné prúdy aj do strednej Európy, na rôzne mediálne a mimovládne projekty, ktoré mohli ovplyvňovať dianie v daných krajinách.
Prvý mesiac Trumpovho druhého funkčného obdobia je poznačený aj jeho ostrou kritikou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a zjavnou spoluprácou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Počas tlačovej konferencie tento týždeň Trump dokonca naznačil, že Ukrajina vyprovokovala vojnu s Ruskom. Trump sa kriticky vyjadril aj k mohnutnej pomoci zasielanej Ukrajine za Bidenovej vlády.
Hoci niektorí prirovnávajú kroky Trumpa k slonovi v porceláne, jedno je isté: Trump robí veľmi veľa, nezdá sa, že by sa chystal spomaliť alebo zmierniť a je populárnejší ako kedykoľvek predtým! Láme rekordy v počte podpísaných rekordov a mení tvár Ameriky aj sveta.
Od 20. januára podpísal Trump viac ako 70 dekrétov, čo je najviac za prvých 100 dní vlády prezidenta za posledných viac ako 40 rokov. Medzi tie najznámejšie a najviac medializované patria uvalenie ciel na Mexiko, Čínu a Kanadu, pozastavenie zahraničnej pomoci a zásahy proti nelegálnemu prisťahovalectvu až po zákazy služby transrodových osôb v armáde a využívania federálnych fondov na zdravotnú starostlivosť pre neplnoleté osoby, ktoré si chcú zmeniť pohlavie.
Mimoriadne diskutovaným bolo tiež nariadenie, ktoré zakazuje mužom zúčastňovať sa v ženských športoch v Amerike, keďže v posledných rokoch a mesiacoch sa vyskytlo viacero prípadov mužov v ženských súťažiach.
Ďalšie dekréty boli zamerané na iniciatívy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie vo federálnej vláde a vzdelávacích inštitúciách. Federálnym agentúram bolo tiež nariadené, aby vo federálnych politikách a dokumentoch nepoužívali rod, ale pohlavie.
Prezident pristupuje k svojmu poslednému funkčnému obdobiu s energiou a zjavným odhodlaním dodržať svoje sľuby dané voličom. A napriek rôznorodným reakciám na jeho rázne výroky a rozhodnutia, všeobecne sa dá konštatovať, že Trump plní to, čo svojím voličom sľúbil a odzrkadľuje sa to aj na číslach prieskumov. Najnovšie prieskumy ukazujú, že prezidentova obľuba sa oproti koncu minulého roka ešte zvýšila, čísla dokonca naznačujú, že sa mu podarilo vziať niekoľko percent voličov aj priaznivcom demokratov.
Podľa viacerých pozorovateľov, odborníkov a médií je to vďaka tomu, že Trump má talent na to, zameriavať sa na problémy, ktoré reálne trápia väčšinové obyvateľstvo.
Inými slovami, Trump začal svoje druhé funkčné obdobie s oveľa väčšou podporou, ako to prvé pred ôsmimi rokmi. A zdá sa, že mnohé kroky, ktoré stihol počas tridsiatich dní od 20. januára natrvalo zmenia tvár súčasného sveta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies