U psov sa v priebehu evolúcie vyvinuli špeciálne svaly, pomocou ktorých v nás dokážu vyvolať opatrovateľský inštinkt.
Takzvané „psie oči“ pozná každý z nás. Keď sa na nás týmto spôsobom psík zadíva, väčšinou nedokážeme odolať a spravíme čokoľvek, aby bol spokojný. Práve v tejto súvislosti realizovali anglickí vedci zaujímavý výskum. A zistili, že psí pohľad je výsledkom evolúcie vyplývajúcej zo spolužitia s človekom.
Pes zrejme veľmi dobre vie, ako si nás získať na svoju stranu. Odborníci z univerzity v Portsmouthe sa totiž zamerali na sledovanie anatómie psov a vlkov, pričom našli výrazné rozdiely práve v mimických svaloch. Skúmali tváre čivavy, labradora, bloodhounda, nemeckého ovčiaka, sibírskeho huskyho a kríženca, ktoré porovnávali so štyrmi vlkmi. Zistili, že psi majú dva svaly v okolí očí, ktoré absentujú u vlkov.
Prvým svalom je ten, ktorý psovi umožňuje dvíhať obočie. Akonáhle tak urobí, jeho oči vyzerajú byť väčšie, vďaka čomu pôsobí ako šteňa. A ako vieme, šteniatka všetci milujú. Vlci tento sval nemajú, v prírode ho totiž nepotrebujú. V rovnakom mieste sa u nich nachádza len niekoľko malých svalových vlákien.
Druhý sval, ktorý u psov našli a u vlkov nie bol ten, ktorým naši miláčikovia dokážu pritiahnuť očné viečka k ušiam. Mali ho všetky uvedené rasy okrem huskyho, pretože ten má vývojovo k vlkovi najbližšie. Pri interakcii s ľuďmi mali zároveň vlci mimiku v porovnaní so psami oveľa menej nápadnú.
Psíkovia teda evidentne vedia, čo na nás platí. Výskumníci však napriek tomu tvrdia, že svoj srdcervúci pohľad nemajú v úmysle využívať manipulatívne, hoci sa často zdá, že to robia práve kvôli tomu. Človek a pes sú skrátka najlepší priatelia a vzájomnú pozornosť a kontakt potrebujú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies