MOSKVA - Osobnosti kultúry a ochrancovia ľudských práv žiadajú ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nepodpísal nový zákon, ktorý umožňuje označovať za tzv. zahraničných agentov aj fyzické osoby - blogerov, novinárov a používateľov sociálnych sietí -, ak sú financovaní zo zahraničia.
Výzva ruskému lídrovi sa objavila na stránkach hnutia Za ľudské práva. Jej autori zdôraznili, že konkrétny občan nemôže dopredu odhadnúť možné dôsledky zákona pre svoju osobu. Návrh zákona podľa ich názoru ohrozuje základné ústavou garantované práva, pričom odporovať mu na súde bude prakticky nemožné.
"Nálepka zahraničného agenta diskredituje človeka v očiach jeho spoluobčanov, pričom znižuje jeho dôstojnosť bez ohľadu na to, že sa nedopustil ničoho zlého ani protizákonného a nevypĺňal vôľu zahraničných objednávateľov," uvádza sa tiež vo výzve.
Zákon, ktorý umožňuje označovať za tzv. zahraničných agentov aj fyzické osoby, schválila horná komora ruského parlamentu tento pondelok. Schvalovacím procesom v dolnej komore ruského parlamentu - Štátnej dume - prešiel návrh ešte koncom minulého týždňa.
Týmto zákonom sa rozširuje už existujúca legislatíva vzťahujúca sa na mediálne spoločnosti financované zo zahraničia.
Ide o zákon prijatý v roku 2017 ako odpoveď na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti Spojených štátov, ktoré ruskú štátom financovanú televíziu RT označilo za zahraničného agenta.
Nový zákon sa vzťahuje na každého, kto bude šíriť obsah vyrábaný mediálnymi spoločnosťami, ktoré sú zaregistrované ako zahraniční agenti a sú platené zo zahraničia. Prijatie zákona sa v Rusku stretlo s vlnou kritiky za to, že ešte viac obmedzí slobodu prejavu a štátu umožní tvrdé zákroky voči opozícii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies