KURSK - Ruský prezident tvrdí, že Kursk pomohol ruskej armáde dosiahnuť úspechy v Donbase; Inštitút pre štúdium vojny však tvrdí, že širšie dôsledky kurskej operácie zatiaľ nie sú jasné.
Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že jeho hlavným cieľom na Ukrajine je po 30 mesiacoch bojov ovládnuť východnú oblasť Donbasu. Ruská ofenzíva vo februári 2022 zlyhala vo svojom expanzívnom cieli dobyť ukrajinské hlavné mesto Kyjev na západe a Moskva nebola schopná prevziať úplnú kontrolu nad údajne anektovanými oblasťami - administratívnymi regiónmi - Luhansk a Doneck v geografickej oblasti Donbasu.
Putin tvrdil, že ukrajinská ofenzíva v ruskej oblasti Kursk nemala žiadny účinok a že Ukrajina tým, že do Kurska priviezla "pomerne dobre pripravené jednotky" z iných oblastí, urýchlila postup Moskvy v Donbase. "Nepriateľ sa oslabil v kľúčových oblastiach, naša armáda urýchlila svoje útočné operácie," povedal.
Najvyšší ukrajinský vojenský veliteľ Oleksandr Syrskyi v rozhovore odvysielanom vo štvrtok oponoval Putinovi, keď povedal, že vpád do Kurska bol funkčný a že už šesť dní nedošlo k žiadnemu ruskému postupu na Pokrovsk, kľúčový sektor ukrajinského frontu. "Nepriateľ v tomto smere nepostúpil ani o meter. Inými slovami, naša stratégia funguje," povedal pre CNN. Syrskyj povedal, že armáda zaznamenala aj pokles ostreľovania a intenzity ruskej ofenzívy v iných sektoroch.
Inštitút pre štúdium vojny tento týždeň v hodnotení kurskej ofenzívy napísal: "Širšie dopady ukrajinského vpádu do Kurskej oblastina vojnu a akékoľvek predpokladané diplomatické riešenie vojny zatiaľ nie sú jasné a hodnotenia týchto dopadov sú predčasné." Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Ukrajina "udržiava vymedzené línie" v Kurskej oblasti a jedným z cieľov je ukázať Rusom, "čo je pre neho [Putina] dôležitejšie: obsadenie územia Ukrajiny alebo ochrana jeho obyvateľstva", a zároveň posilniť ruku Ukrajiny pre "férové" rokovania.
Ukrajina dosiahla "veľa" pri svojej kurskej ofenzíve na Rusko, ale je ťažké povedať, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, povedal vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. "Len Ukrajinci môžu urobiť ťažké rozhodnutia, ktoré sú potrebné, napríklad kde nasadiť svoje sily a aký typ vojny je v tejto situácii vhodný."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies