Raši: Spúšťame projekt, ktorý prinesie rozvoj smart agendy + VIDEO

NETKY.SK • 5 August 2024, 13:52 • 3 min
Raši: Spúšťame projekt, ktorý prinesie rozvoj smart agendy + VIDEO

BRATISLAVA - Vďaka kapacitám budú môcť mestá podľa šéfa rezortu vytvárať virtuálne modely situácií, ktoré majú pomôcť pri rozhodovaní o tom, ako sa dané mesto bude rozvíjať.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo projekt za šesť miliónov eur. Týka sa doplnenia odborných kapacít venujúcich sa smart agende v prostredí vyšších územných celkov (VÚC) a krajských miest. Informoval o tom v pondelok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši na tlačovej konferencii.

"Eurofondy, ktoré máme k dispozícii, sú nielen o budovaní infraštruktúry. Našou povinnosťou je investovať aj do zelených, inteligentných riešení, výskumu a inovácií. Táto agenda spĺňa kritériá toho, čo sa od nás vyžaduje a prináša riešenia, ktoré môžu zjednodušiť bežný život v mestách a obciach," uviedol Raši s tým, že projekt prináša riešenia, ktoré sa môžu týkať každého mesta a aj menších území.

Vďaka kapacitám budú môcť mestá podľa šéfa rezortu vytvárať virtuálne modely situácií, ktoré majú pomôcť pri rozhodovaní o tom, ako sa dané mesto bude rozvíjať. Pilotný projekt sa realizuje v Žiari nad Hronom, kde zdigitalizujú všetky budovy v meste, ako aj zeleň, parky a inžinierske siete.

Vďaka tomu bude možné podľa Rašiho pri akejkoľvek investícii alebo výstavbe vedieť, aký dopad bude mať na životné prostredie či dopravu.

Dodal, že na národnej úrovni bude pracovať desať špecialistov, ktorí budú pripravovať digitálne dvojčatá, a 16 koordinátorov v krajských mestách a VÚC. MIRRI pripravuje taktiež vzdelávací program na zabezpečenie kapacít.

Oprávnenými prijímateľmi sú VÚC a krajské mestá, pričom financie môžu byť využité na mzdové výdavky a nevyhnutné výdavky na realizáciu daného projektu.

"Na základe prieskumu medzi ôsmimi VÚC a 500 samosprávami považuje 75 % samospráv za problém implementáciu smart riešení a nedostatok kapacít. Tieto peniaze, ktoré sú vyčlenené pre štát, mestá a VÚC, majú slúžiť na to, aby sa posilnili odborné kapacity, ktoré budú smart riešenia pripravovať, vrátane digitálnych dvojčiat," vysvetlil Raši.

Ako príklad uviedol Dubnicu nad Váhom, ktorej výstupom projektu je služba s údajmi o dopravnej situácii, parkovaní či meteorologickej situácii, ale aj o kvalite životného prostredia. 

"Smart agenda je agenda, ktorá sa bude týkať našich životov a určovať budúcnosť miest a obcí. Rozhodovanie o budúcnosti miest bude založené na dátach a informáciách, nie na náladách a emóciách," uzavrel.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Netky Foto: Netky
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies