Rastú OBAVY: 3 typy NUKLEÁRNYCH zbraní. KTORÉ štáty vlastnia KOĽKO jadrových hlavíc?

NETKY.SK • 24 November 2024, 18:30 • 2 min
Rastú OBAVY: 3 typy NUKLEÁRNYCH zbraní. KTORÉ štáty vlastnia KOĽKO jadrových hlavíc?

Jedným z najdesivejších vynálezov v histórii ľudstva je jadrová bomba. Táto zbraň hromadného ničenia bola prvýkrát vyvinutá počas 2. svetovej vojny. Použila sa v roku 1945, keď ju USA zhodili na Hirošimu a na Nagasaki. Sú to jediné prípady, keď boli jadrové zbrane použité vo vojne. Testujú sa však ďalej a ich sila stále narastá. Zvyšujú sa obavy ľudstva.

slovakia

left justify in out

Jadrové zbrane fungujú tak, že rozdeľujú alebo spájajú častice na subatomárnej úrovni. Majú potenciál na vytvorenie obrovského množstva energie. Vedeli ste však, že v skutočnosti existujú rôzne typy atómových zbraní?

 

Štiepne bomby

Prvým typom jadrovej bomby je štiepna bomba. Podľa PBS News bola jediným typom, ktorý bol kedy použitý vo vojne. Štiepne bomby sú založené na štiepení atómu. V atómovej bombe sa jeden neutrón použije na rozdelenie jadra atómu alebo jeho centra na viacero častí. Tým sa spustí reťazová reakcia, pri ktorej sa uvoľní značné množstvo energie.
 
Presný vplyv atómovej bomby závisí od toho, koľko štiepneho materiálu, ako je urán a plutónium, atómová bomba obsahuje. Čím ich je viac, tým viac atómov sa rozštiepi a tým väčší bude dopad bomby. Najväčšie atómové bomby môžu zabiť milióny ľudí.

Štiepna bomba
Štiepna bomba
Zdroj: ar.inspiredpencil.com

Vodíkové bomby

Vodíkové bomby, nazývané aj termonukleárne zbrane, sú druhým typom jadrových bômb. Vodíkové bomby vytvárajú energiu prostredníctvom procesu nazývaného jadrová fúzia, uvádza Britannica. Pri jadrovej fúzii sa podľa PBS News zložky atómov namiesto štiepenia spájajú, pričom táto reakcia, podobne ako jadrové štiepenie, vytvára značné množstvo energie.

Prinútiť atómy, aby sa spojili, je veľmi energeticky náročný proces. Atómy sa musia zahriať na teplotu miliónov stupňov, kým začnú spolupracovať. Na dosiahnutie týchto vysokých teplôt sa zvyčajne odpáli atómová bomba, ktorá následne spustí vodíkovú bombu.

Vodíkové bomby neboli nikdy odpálené vo vojne, hoci testovanie preukázalo, že tieto bomby sú veľmi smrtiace a podľa PBS News majú potenciál zabiť oveľa viac ľudí ako atómové bomby.

Nie je však veľa krajín, ktoré by úspešne vytvorili alebo otestovali vodíkovú bombu. Podľa denníka The Washington Post sú na zozname Spojené štáty, Čína, Veľká Británia, Francúzsko a pred svojím rozpadom aj Sovietsky zväz.

       

Studená vojna/Testovanie vodíkovej bomby
Studená vojna/Testovanie vodíkovej bomby
Zdroj: mediarichlearning.com

Rádiologické zbrane

Tretím a posledným typom jadrových bômb sú rádiologické zbrane. Tieto zbrane, nazývané aj špinavé bomby, sa od atómových a termonukleárnych zbraní líšia tým, že pravdepodobne nespôsobia smrť miliónov ľudí, ale podľa PBS News môžu spôsobiť, že oblasť nebude obývateľná.

Podľa Centers for Disease Control (Centra pre kontrolu chorôb) sa pri špinavých bombách namiesto toho používajú štandardné výbušniny na šírenie potenciálne nebezpečného rádioaktívneho materiálu.

Ak dôjde k výbuchu špinavej bomby, podľa United States Nuclear Regulatory Commission (Komisie pre jadrovú reguláciu Spojených štátov amerických) si to vyžiada evakuáciu blízkej oblasti a intenzívne čistiace práce.

Podľa Britannica boli špinavé bomby atraktívne pre teroristické skupiny, ktoré sa ich pokúšali odpáliť, vrátane údajných pokusov skupiny čečenských separatistov v roku 1998 a Američana v spolupráci s al-Káidou v roku 2002. Avšak podobne ako vodíkové bomby, ani špinavé bomby neboli nikdy použité na ľudí.

       

Obrazok
Zdroj: start.umd.edu

2024:  Odhadované globálne zásoby jadrových hlavíc

Štáty sveta s jadrovými zbraňami vlastnia spolu viac ako 12 000 jadrových hlavíc. Takmer 90 percent patrí Rusku a Spojeným štátom. Vo vojenskej službe je približne 9 600 hlavíc, zvyšok čaká na demontáž.

Odhadované globálne zásoby jadrových hlavíc 
(aktualizované: júl 2024)
Odhadované globálne zásoby jadrových hlavíc (aktualizované: júl 2024)
Zdroj: Arms Control Association

Štáty vlastniace jadrové zbrane:
Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty - oficiálne uznané ako štáty vlastniace jadrové zbrane Zmluvou o nešírení jadrových zbraní
 
Držitelia jadrových zbraní, ktorí nie sú členmi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní:
India, Pakistan a Izrael
 
Štáty, ktoré vyhlásili odstúpenie od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní:
Severná Kórea
 
Štáty, ktoré vzbudzujú bezprostredné obavy v súvislosti so šírením jadrových zbraní:
Irán
 
Štáty, ktoré mali jadrové zbrane alebo programy jadrových zbraní v určitom čase:
Bielorusko, Kazachstan a Ukrajina zdedili jadrové zbrane po rozpade Sovietskeho zväzu, Juhoafrická vláda apartheidu, Irak, Líbya, Sýria, Argentína, Brazília, Južná Kórea, Švédsko, Austrália, Taiwan

Obrazok
Zdroj: SciTech Daily

Zdroj textu: Grunge.com, Arms Control Association, Stockholm International Peace Research Institute, Federation of American Scientists, U.S. Department of Defense, Ilustračné foto: getwallpapers.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies