BRATISLAVA - Ministerstvo školstva predstavilo ambicióznu reformu špeciálnych výchovných zariadení, zameranú na posilnenie starostlivosti v prirodzenom prostredí dieťaťa a individuálny prístup. Nová sieť reedukačných centier začne fungovať od septembra 2026 a prinesie zmeny v procese prijímania detí, zavedenie elektronických kariet a zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predstavilo ambicióznu reformu špeciálnych výchovných zariadení, zameranú na posilnenie starostlivosti v prirodzenom prostredí dieťaťa a zmenu procesu prijímania detí do týchto zariadení.
Minister školstva Tomáš Drucker na utorkovej tlačovej konferencii oznámil, že liečebno-výchovné sanatóriá by mali zaniknúť a nová sieť reedukačných centier začne fungovať od septembra 2026.
Cieľom reformy je riešiť čo najviac prípadov v komunite a v rodine, nie v reedukačných zariadeniach. Rezort plánuje zintenzívniť spoluprácu medzi školskými podpornými tímami, centrami poradenstva a prevencie a sociálnou kuratelou detí.
Jednou z dôležitých zmien je aj úprava procesu prijímania detí do výchovných zariadení. Dnes až 65 percent detí v centrách neprešlo pobytovou diagnostikou. Nový systém zabezpečí jasné pravidlá prijímania, pričom pobytová diagnostika nebude trvať dlhšie ako 12 týždňov.
Po tomto pobyte sa rozhodne, či sa dieťa vráti do domáceho prostredia, alebo pôjde po rozhodnutí súdu do reedukácie. Zavádza sa aj elektronická karta dieťaťa, ktorá umožní efektívnejšie sledovanie jeho vývoja a potrieb.
Každé dieťa bude mať individuálny reedukačný program, ktorý sa bude každé tri mesiace vyhodnocovať sociálnou kuratelou. Súd bude každých šesť mesiacov prehodnocovať, či dieťa patrí do reedukácie.
Zariadenia budú raz ročne kontrolované odborníkmi z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorí budú sledovať efektivitu terapií a reedukácie.
Reforma zahŕňa aj transformáciu siete špeciálnych výchovných zariadení. Jednotlivé zariadenia sa budú špecializovať a vzniknú oddelenia s ochranným uzavretým režimom pre deti, ktoré potrebujú prísnejšie podmienky.
Liečebno-výchovné sanatóriá zaniknú alebo sa transformujú na reedukačné zariadenia či diagnostické centrá. V Bratislave vznikne jediné nadrezortné výchovno-liečebné centrum pre deti, ktoré potrebujú intenzívnu odbornú starostlivosť.
Deti budú mať v rámci reedukácie silnejšie postavenie, pribudnú pravidelné komunitné stretnutia a SOS linka na nahlasovanie problémov. Zástupcovia detí budú mať možnosť spolurozhodovať o podmienkach v zariadení a zavedie sa povinný program osamostatnenia sa po 16. roku života.
Reforma zlepší aj pracovné podmienky zamestnancov, ktorí dostanú príplatky za prácu s rizikovými deťmi. Po piatich rokoch nepretržitej služby budú mať nárok na mesačné platené voľno a kompenzačný príspevok vo výške 200 eur. Zariadenia budú vybavené monitorovacími a antivandal systémami na zvýšenie bezpečnosti.
Celkový plán zmien na roky 2024 až 2027 predpokladá investície vo výške 15 miliónov eur, z toho 1,5 milióna eur už bolo preinvestovaných. Legislatívne zmeny by mali byť prijaté do konca roka a nová sieť špeciálnych výchovných zariadení začne fungovať v školskom roku 2026/2027.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies