BRATISLAVA – Národná Zoo Bojnice začala označovať telemetrickými vysielačkami vtákov zo svojej rehabilitačnej stanice, ktoré vypustí do voľnej prírody. V rámci pilotného projektu takto označili prvé dva jedince bociana bieleho a myšiaka lesného.
Ako v tlačovej správe pripomenul hovorca zoologickej záhrady Bojnice Jaroslav Slašťan, rehabilitačná stanica zoologickej záhrady už niekoľko desaťročí poskytuje prvú pomoc a následnú zdravotnú starostlivosť pre zranené alebo osirelé vtáky a cicavce. Zavŕšením tejto snahy je vypúšťanie všetkých rehabilitovaných zvierat do ich prirodzeného prostredia. „Nie vždy sa však rehabilitované jedince dokážu zaradiť do bežného života v prírode a napriek všetkej snahe a dôslednej príprave nemusí byť ich návrat úspešný,“ konštatoval Slašťan. Národná Zoo Bojnice chce preto vypustené vtáky sledovať za pomoci telemetrických zariadení.
Pomocou telemetrických vysielačiek zoologická záhrada overí aj vhodnosť volenej metodiky rehabilitácie. Zároveň získava cenné dáta a fakty zo života vtákov, napríklad o ich pohybovej aktivite, využívaní biotopov a veľkosti ich domovských okrskov. „Okrem presného lokalizovania jedinca vieme zistiť aj dĺžku migrácie, rýchlosť a vzdialenosti, ktoré vtáky dokážu za deň prekonať. Z presnej lokalizácie sa dá následne určiť, ktoré habitaty preferujú, ktorým sa vyhýbajú, typ prostredia, ktoré preferujú a využívajú na zber a lov potravy, odpočinok, či nocovanie,“ povedal vedúci zoologického odboru Národnej zoo Bojnice Branislav Tám, podľa ktorého získané údaje využijú na lepšie poznanie a ochranu vypustených druhov. Výhodou je aj to, že v prípade poranenia či zhoršenia zdravotného stavu vypusteného vtáka ho môžu vyhľadať a následne odchytiť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies