Relaxačné techniky sú nástrojom na zníženie stresu. Pomôžu k lepšej sústredenosti a nastoleniu fyzickej pohody. Prispejú aj ku kvalitnejšiemu spánku a podporia duševné zdravie.
Podľa Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) takéto techniky môžu pomôcť k zlepšeniu zdravia a pohody.
Ten správny kľúč
"Relaxačné techniky môžu byť tým správnym kľúčom k prevencii vyhorenia a zlepšeniu kvality života," uviedol výskumný ústav.
Medzi takéto základné techniky patria respiračné metódy, metóda progresívneho uvoľňovania svalov, autogénny tréning, relaxácia zrakom, relaxácia sluchom, myšlienková relaxácia, meditatívna relaxácia, relaxácia pomocou prírodnej vizualizácie, strnulý pohľad, tu a teraz či relaxácia mozgu.
Dýchanie do štvorca
Jednou z metód je respiračná technika dýchanie do štvorca. Treba si k tomu sadnúť na stoličku, postaviť sa alebo ľahnúť si na chrbát, mať jednu ruku na hrudi a druhú na bruchu.
Po minúte normálneho dýchania sa pomaly nadýchnete a počítate do štyroch. Uvedomujete si pritom, ako vzduch preniká do brucha. Následne zadržíte dych na štyri sekundy. Potom nasleduje pomalý výdych ústami počas štyroch sekúnd.
Následne zadržíte dych na štyri sekundy. Opakujeme to niekoľkokrát.
Technika strnulého pohľadu
Prvým krokom je utvoriť striešku oboma ukazovákmi a držať ju asi 30 centimetrov pred tvárou. Uprene sa na ňu budete pozerať a ruky pomaly od seba vzďaľujete, až kým nedosiahnete strnulý pohľad. Ruky následne pohodlne položíte na stôl alebo do lona a snažíte sa strnulo pozerať čo najdlhšie.
Relaxácia mozgu
Najskôr pristúpte k relaxácii tvárového svalstva a niektorých častí hlavy. Potom sa sústreďte na oblasť hlavy. Snažte sa precítiť celý vnútorný objem hlavy a koncentrovať sa na mozog. Treba si predstaviť mozog ako pružnú hmotu, ktorá sa sťahuje a rozťahuje. Pri tejto predstave zotrvajte jednu až tri minúty. Mozog sa uvoľní a osvieži.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies