BRATISLAVA - Dnes sa oslavuje 15. výročie vstupu Slovenskej republiky do NATO. Záväzky v rámci NATO si Ozbrojené sily (OS) SR plnia a budú plniť serióznym spôsobom. Pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do NATO to povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS).
Urobil tak počas slávnostného nástupu Ozbrojených síl (OS) SR v priestoroch Ministerstva obrany (MO) SR.
"Bolo to možno dlhé obdobie mnohých reorganizácií a úloh, ktoré sme v hodnote záväzkov, cieľov, síl dodržali a som presvedčený o tom, že ich aj serióznym spôsobom plníme a budeme plniť. Ale neplníme ich iba v prospech Severoatlantickej aliancie, ale v každom prípade aj na zabezpečenie obrany SR a bezpečnosti občanov," ozrejmil minister vzhľadom na uplynulé 15-ročné obdobie.
Zdôraznil, že bez zodpovedného plnenia úloh v rámci obrany krajiny by nemohlo byť Slovensko akceptovateľným a dôveryhodným členom Severoatlantickej aliancie.
"Z môjho pohľadu OS SR už 15 rokov prispievajú k spoločnému úsiliu aliancie o kolektívnu bezpečnosť. Profesionalita slovenských vojakov sa ukázala vo všetkých spoločných operáciách NATO a samozrejme aj na všetkých spoločných cvičeniach," tvrdí náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Velenie armády podľa jeho slov vyvíja maximálne úsilie na plnenie všetkých záväzkov.
Daniel Zmeko ozrejmil, že v rámci operácií NATO v uplynulých 15 rokoch Slovensko otočilo v rotáciách zhruba osem a pol tisíca vojakov. Zdôraznil však, že presné štatistiky sú zložité aj vzhľadom na to, že niektorí príslušníci nasadzovaní v stálych štruktúrach sú následne nasadení aj do jednotlivých operácií.
Šéf rezortu doplnil, že proces plnenia záväzkov voči aliancii je postupný.
"Postupne sme sa stali skutočne dôveryhodným, adekvátnym, kompatibilným, interoperabilným členom," zdôraznil. Na otázky ohľadom dohody o obrannej spolupráci s USA odpovedal, že o tom bude rokovať koaličná rada.
Slovenská republika deklarovala svoje záujmy pripojiť sa k euro – atlantickej komunite na základe ustanovenia Slovenskej republiky 1. januára 1993. Inauguračné dokumenty zahŕňali hlavné priority zahraničnej politiky, súčasťou ktorých bola aj ambícia dosiahnuť členstvo v NATO a Európskej únii. Všetky vlády od roku 1994 až po vstup v roku 2004 si členstvo v NATO stanovili ako jednu zo svojich najdôležitejších priorít. 29. marca 2004, odovzdali vo Washingtone prístupové protokoly siedmich pozvaných krajín depozitárovi Washingtonskej zmluvy, ktorým je vláda USA.Tento krok pre Slovensko, ako aj Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Rumunsko a Slovinsko, znamenalo formálne nadobudnutie členstva v NATO. Vtedajší prezident Rudolf Schuster podpisal dokument, vďaka ktorému dnes oslavujeme 15. výročie vstupu Slovenskej republiky do NATO.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies