VYSOKÉ TATRY - Na severe Slovenska vznikol škandál, keď iniciatíva My sme les upozornila, že miestna reštaurácia podáva jedlá z medvedieho mäsa. Aktivisti podali trestné oznámenie a upozornili na možné porušenie zákonov o ochrane chránených druhov. Správa TANAP-u a Ministerstvo životného prostredia sa k obvineniam vyjadrili a prebieha vyšetrovanie.
Na severe Slovenska vzniklo podozrenie, že jedna z miestnych reštaurácií podáva jedlá z medvedieho mäsa, čo vyvolalo pobúrenie medzi ochranármi aj širšou verejnosťou. Iniciatíva My sme les upozornila na túto praktiku, pričom tvrdí, že reštaurácia získala mäso údajne vďaka kontaktom zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Situácia vyústila do vyšetrovania Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) a iniciatíva podala aj trestné oznámenie pre odstrel medveďov vykonávaný pod dohľadom Štátnej ochrany prírody (ŠOP).
Podľa aktivistov reštaurácia podáva jedlá, ako napríklad medvedí guláš a nátierku z medvedích oškvarkov, čo považujú za vysoko problematické. Predstaviteľ iniciatívy Michal Haring vyjadril vážne pochybnosti o legálnosti tejto praxe, pričom uviedol, že je prekvapujúce, že reštaurácia údajne deklaruje, že stačia kontakty na Správe TANAP-u na získanie mäsa.
Iniciatíva poukázala na prísne pravidlá obchodu s ohrozenými druhmi, upravené v Dohovore CITES z roku 1973, ktorý reguluje obchod s chránenými druhmi a výrobkami z nich.
Správa TANAP-u sa od týchto obvinení dištancovala. Hovorkyňa TANAP-u Nina Obžutová zdôraznila, že správa nepožiadala o výnimku na odlov medveďov a nemá kompetenciu udeľovať výnimky na lov či predaj medvedieho mäsa.
Podľa nej výnimku udeľuje iba Ministerstvo životného prostredia SR. TANAP preto odmietol akékoľvek spojenie s obvinením, že mäso pochádza z ich poľovného revíru.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) potvrdilo, že výnimky zo zákazu komerčných činností, akou je aj obchod s medvedím mäsom, sú možné len po splnení všetkých zákonných podmienok. V súčasnosti však neeviduje žiadnu žiadosť o udelenie takejto výnimky, ktorá je spravidla pridelená predávajúcemu produktu.
Na základe týchto podozrení podala SIŽP podnet na príslušný inšpektorát, ktorý bude preverovať situáciu v reštaurácii. Tento prípad vyvolal širšiu diskusiu o dodržiavaní zákonov pri nakladaní s chránenými druhmi na Slovensku a upozornil na potrebu prísnejšej kontroly pri ochrane voľne žijúcich živočíchov, ako aj na dôsledné monitorovanie dodržiavania pravidiel podľa dohovoru CITES.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies