Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vytvoril pre nezamestnaných ďalšiu pracovnú príležitosť. Prostredníctvom národného projektu Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike sa môžu aktívne zapojiť do záchrany národných kultúrnych pamiatok.
Projekt spúšťa Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny dnešným dňom a realizuje sa v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, ktoré pre projekt stanovilo zoznam oprávnených žiadateľov a pamiatok.
„Od začiatku roka postupne spúšťame viaceré formy podpory pre nezamestnaných tak, aby sme zlepšili ich postavenie na trhu práce a zvýšili ich šancu nájsť si zamestnanie. Spomeniem spustenie projektov Podpora udržania pracovných návykov – PUPN 2 a Poradenstvom k zamestnaniu. Na ďalších intenzívne pracujeme. Je potrebné povedať, že našou povinnosťou je podporovať všetkých nezamestnaných. Čelia najrôznejším životným situáciám a majú najrôznejšie potreby. Preto k príprave podporných nástrojov pristupujeme systematicky a komplexne tak, aby celý súbor opatrení bol užitočný pre čo možno najviac ľudí na trhu práce. A zároveň tak, aby bol čo najefektívnejší a reagoval na skutočné potreby uchádzačov aj záujemcov o zamestnanie, v kontexte potrieb celej spoločnosti,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Cieľom projektu Ľudia a hrady je zlepšiť prístup k zamestnaniu pre uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom vytvorenia pracovných príležitostí a prispieť k záchrane národných kultúrnych pamiatok. Zapojiť sa môžu subjekty zo zoznamu oprávnených žiadateľov, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry. Sú medzi nimi obce, občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, cirkevné právnické osoby a iné právnické alebo fyzické osoby. Ministerstvo kultúry zároveň pripravilo zoznam objektov, ktoré môžu byť predmetom obnovy. Žiadateľ musí byť vlastníkom obnovovanej národnej kultúrnej pamiatky, alebo ju mať v dlhodobom prenájme, či mať pre potreby obnovy pamiatky zmluvný vzťah s vlastníkom.
Ak žiadateľ splní všetky podmienky, príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s ním uzavrie dohodu, na základe ktorej mu bude maximálne 18 mesiacov prispievať na úhradu časti mzdy pracovníkov.
Výška príspevku je odstupňovaná podľa pozície:
Maximálna mesačná výška príspevku sa po celú dobre realizácie projektu nevalorizuje.
Zamestnávateľovi sa poskytne aj finančný príspevok na nepriame výdavky, a to vo výške 15 % z celkových mzdových výdavkov zamestnávateľa. Určený je na úhradu úrazového poistenia zamestnanca, ochranné pracovné prostriedky, stravu pre zamestnanca a iné výdavky súvisiace s obnovou pamiatky.
Žiadosť o príspevok môžu podať oprávnené subjekty na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v období od 6. marca do 30. apríla tohto roka. Rozpočet projektu je vo výške 12 541 574,55 €.
„Teší nás, že projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike vytvorí pre uchádzačov o zamestnanie ďalšie príležitosti na vykonávanie zmysluplnej a zaujímavej práce. Rád by som posmelil všetkých, ktorí sa môžu uchádzať o príspevok, aby prišli na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Sme pripravení pomôcť nielen pri vypĺňaní žiadostí, ale aj so získavaním vhodných pracovníkov z radov uchádzačov o zamestnanie,“ uviedol generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Na konci januára tohto roka evidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 144 608 disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku. Podobné projekty, ako je národný projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike, realizovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny aj v období od roku 2011 do roku 2021 s celkovým čerpaním finančných prostriedkov vo výške 20 304 310,00 €. V roku 2011 sa do projektu zapojilo 50 uchádzačov o zamestnanie. V nasledujúcich rokoch ich počet významne vzrástol. V období od rokov 2012 až 2021 sa do projektu zapojilo v priemere 580 nezamestnaných. V rokoch 2022 a 2023 zastrešovalo obdobný projekt ministerstvo kultúry.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies