Po útoku jemenských húsíov horí tanker Sounion plaviaci sa pod gréckou vlajkou. Únik ropy z plavidla vyvoláva obavy z vážnej ekologickej katastrofy a narušuje globálnu lodnú dopravu v Červenom mori.
Pentagón tvrdí, že tanker Sounion predstavuje plavebné nebezpečenstvo a varuje pred potenciálnou environmentálnou katastrofou.
Ropný tanker Sounion, ktorý sa plaví pod gréckou vlajkou, po minulotýždňovom útoku jemenskej skupiny húsíov stále horí a podľa Pentagónu z neho uniká ropa.
Podľa hovorcu Pentagónu, generálmajora Patricka Rydera, plavidlo preváža približne milión barelov ropy.
Spojené štáty „vedia o tretej strane, ktorá sa pokúsila vyslať k plavidlu dva remorkéry, aby pomohli pri záchrane, ale húsíovia ich varovali a pohrozili im útokom,“ povedal v utorok novinárom.
Loď Sounion bola 21. augusta napadnutá pri jemenskom prístave Hodeidah. Húsíovia, ktorí sú napojení na Irán, sa od novembra zameriavajú na lodnú dopravu v oblasti Červeného mora, čo nazývajú aktom solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy kvôli pokračujúcej vojne Izraela proti tejto enkláve.
Tento tanker predstavuje plavebné nebezpečenstvo a potenciálnu environmentálnu katastrofu, uviedol Ryder. „Ide jednoducho o bezohľadné teroristické činy, ktoré naďalej destabilizujú globálny a regionálny obchod, ohrozujú životy nevinných civilných námorníkov a poškodzujú životaschopný námorný ekosystém v Červenom mori a Adenskom zálive,“ povedal Ryder.
Námorná misia Európskej únie pri Červenom mori zareagovala na žiadosť lodnej spoločnosti a kapitána plavidla a vyslala jednotku, ktorá poskytla ochranu posádke 23 Filipíncov a dvoch Rusov. Posádka opustila plavidlo a bola zachránená misiou EÚ, pričom neboli hlásené žiadne zranenia.
Húsijský vojenský hovorca Yahya Saree uviedol, že plavidlo bolo cieľom útoku, pretože jeho prevádzkovateľ, spoločnosť Delta Tankers so sídlom v Aténach, porušil zákaz „vstupu do prístavov okupovanej Palestíny“.
Loď Sounion bola tretím plavidlom prevádzkovaným spoločnosťou Delta Tankers, ktoré bolo tento mesiac napadnuté v Červenom mori.
Loď sa plavila z Iraku do Grécka, keď bola 21. augusta napadnutá.
Jemenská skupina potopila dve lode a zabila najmenej troch členov posádky odkedy začala útočiť na lode s väzbami na Izrael. Jej konanie ovplyvnilo celosvetovú lodnú dopravu a donútilo mnohých majiteľov lodí, aby sa vyhýbali oblasti Červeného mora a posielali svoje plavidlá na dlhšie a nákladnejšie trasy okolo južného cípu Afriky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies