Ruská armáda posilňuje konšteláciu Liana ďalším spravodajským satelitom

NETKY.SK • 5 December 2024, 14:49 • 2 min
Ruská armáda posilňuje konšteláciu Liana ďalším spravodajským satelitom

Z vojenského kozmodrómu Pleseck 4. decembra 2024 odštartovala raketa Sojuz-2-1b s pravdepodobným cieľom vyniesť na obežnú dráhu satelit Lotos-S1, označený aj ako 14F145. Tento satelit je deviatym prírastkom do konštelácie Liana, ktorá slúži ruským ozbrojeným silám na elektronické spravodajstvo.

slovakia

left justify in out

Prípravy na misiu

Prípravy na štart zahŕňali varovania pre viaceré oblasti v Jamalskom okruhu a republike Komi, kde sa očakávali dopady častí rakety. Tieto zóny zahŕňali:

  • Jamalský okruh: Medzi osadami Jar Sale a Porty Jakša, zóny pre dopad druhého stupňa a ochranných panelov.
  • Republika Komi: Lokality Vashka a Železnodorožnyj boli označené ako dopadové oblasti pre štyri rakety prvého stupňa a časti krytu užitočného zaťaženia.

Štart bol pôvodne plánovaný na 27. novembra 2024, ale viackrát odložený, kým sa uskutočnil 4. decembra v čase 20:59 moskovského času.

Obrazok
Zdroj: russianspaceweb.com

Priebeh štartu

Po vertikálnom štarte raketa zamierila na severovýchod, aby sa dostala na orbitu so sklonom približne 67,1 stupňa. Postupne sa oddelili:

  • Prvý stupeň: Dopadol do zóny S15, asi 350 km od miesta štartu.
  • Ochranný kryt: Dopadol do oblasti S16 v Komi.
  • Druhý stupeň a chvostové segmenty tretieho stupňa: Dopadli do zóny S18 v Jamalsko-Neneckej autonómnej oblasti.

Tretí stupeň rakety pokračoval v odpaľovaní až do uvoľnenia satelitu na počiatočnú obežnú dráhu.

Potvrdenie úspechu

Ruské ministerstvo obrany krátko po štarte potvrdilo úspešné dosiahnutie cieľovej dráhy a nadviazanie spojenia s družicou.

Orbitálne manévre

Podobne ako pri predchádzajúcich štartoch satelitov Lotos, náklad sa dostal na eliptickú dráhu (200 x 900 km). Po niekoľkých dňoch satelit pravdepodobne použije vlastný pohon na zakrúženie dráhy do výšky približne 900 km, kde bude pripravený na prevádzku v rámci konštelácie Liana.

Obrazok
Zdroj: space.com

Význam konštelácie Liana

Satelity Lotos-S1 a Neitron tvoria základ ruského vojenského spravodajského systému. Poskytujú schopnosti elektronického spravodajstva a radarového snímania, ktoré sú kľúčové pre strategické a taktické operácie ruských ozbrojených síl. Vypustenie deviateho satelitu uzatvára sériu misií v rámci dohody z roku 2017.

Tento štart zdôrazňuje pokračujúci vývoj ruských vojenských vesmírnych kapacít napriek geopolitickému napätiu a sankciám. Konštelácia Liana predstavuje významný prvok v modernizácii ozbrojených síl a ich schopností vo vesmíre.


Zdroj textu: russianspaceweb.com, tass.com, Foto: russianspaceweb.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies