Ruská centrálna banka v piatok oznámila, že ponecháva svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordnej úrovni 21 %. Dôvodom sú pretrvávajúce vysoké inflačné tlaky, ktoré sužujú ruskú ekonomiku už niekoľko mesiacov. Prudký rast cien je poháňaný najmä zvyšujúcimi sa vojenskými výdavkami a nedostatkom pracovníkov.
Inflácia nad 10 % prvýkrát za dva roky
Miera ročnej inflácie v Rusku v minulom mesiaci prekročila 10 %, čo sa stalo prvýkrát od roku 2023. Očakáva sa, že v roku 2025 sa inflácia bude pohybovať medzi 7 % až 8 %. Hoci centrálna banka prízvukuje, že aktuálne inflačné tlaky sa mierne zmiernili, stále ostávajú na vysokej úrovni.
"Dosiahnutie nášho cieľa, ktorým je inflácia na úrovni 4 %, si vyžaduje dlhodobé udržiavanie prísnych menových podmienok v ekonomike," uviedla centrálna banka vo svojom vyhlásení.
Obavy z recesie a výrazných krachov
Politika vysokých úrokových sadzieb vyvolala obavy medzi podnikmi a bankami, ktoré varujú pred možnými negatívnymi dopadmi na hospodársky rast. Ekonomická analytická skupina CMASF z Moskvy v januári upozornila na riziko "masívnej vlny bankrotov" spôsobenej vysokými nákladmi na úvery.
Obranné výdavky ako motor rastu
Podľa prezidenta Vladimira Putina vynakladá Rusko takmer 9 % svojho HDP na obranu a bezpečnosť. Plánované zvyšenie vojenských výdavkov o ďalších takmer 30 % v roku 2025 znamená, že štát zostane hlavným motorom hospodárskeho rastu.
Zatiaľ čo tieto výdavky pomohli zmierniť dopady sankcií zo Západu, experti varujú, že keďže štát nie je tak citlivý na vysoké úvery ako súkromný sektor, samotné zvyšovanie úrokov nemusí byť efektívnym nástrojom na kontrolu inflácie.
Možné ďalšie sprísnenie politiky
Centrálna banka oznámila, že ak sa inflačné tlaky nezačnú dostatočne zmierňovať, nevylučuje možnosť ďalšieho zvyšovania hlavných úrokových sadzieb.
"Ak dynamika dezinflačných procesov nebude postačovať na dosiahnutie cieľa 4 % inflácie, zvážime ďalšie sprísnenie menovej politiky," uvádza sa vo vyhlásení banky.
Trh práce pod tlakom
Jednou z hlavných bariér pre ekonomiku je napätá situácia na trhu práce. Nezamestnanosť v Rusku sa udržiava na rekordne nízkych úrovniach, no objavujú sa náznaky zmierňovania týchto tlakov. Rôzne priemyselné odvetvia hlásia pokles dopytu po nových zamestnancoch, no napriek tomu rast miezd zostáva vysoký a naďalej predbieha produktivitu práce.
Prognóza na ďalšie roky
Pri súčasnom nastavení menovej politiky očakáva centrálna banka, že inflácia v roku 2025 klesne na 7-8 % a do roku 2026 sa vráti na cielenú úroveň 4 %. Bude však potrebné udržiavať prísne menové podmienky a dávať pozor na možné riziká spojené s externými faktormi.
Otázkou zostáva, ako dlho dokáže ruská ekonomika znášať vysoké úverové náklady a či si podniky a domácnosti budú vedieť poradiť v prostredí dlhodobo vysokých úverových sadzieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies