MOSKVA - Protiruské sankcie Európskej únie mali zlikvidovať ruskú ekonomiku a prinútiť tak prezidenta Putina ukončiť vojnu na Ukrajine. Ani jedno z toho sa však doteraz nestalo.
A žiaľ, vyzerá to tak, že Európe spôsobujú prijaté sankčné balíky omnoho viac škôd ako samotnému Rusku. Rusko pocítilo sankcie v automobilovom a IT sektore, ktoré boli najviac prepojené so Západom, na plyne a rope však bohatne, a to napriek tomu, že vyváža menšie množstvá oboch komodít do krajín Európskej únie.
Z domova: Igor Matovič chce zvýšiť platy zdravotným sestrám, má ísť o ospravedlnenie za vlády Smeru
Medzinárodná energetická agentúra už v júni upozorňovala, že je len veľmi ťažké potrestať Moskvu za vojnu na Ukrajine zákazom ruského exportu do krajín EÚ, pretože sa toto rozhodnuztie vracia Európe ako bumerang. Zjavne sa nemýlili, Reuters na svojej stránke zverejnila dokument ruského ministerstva hospodárstva.
V tom sa uvádza, že sa predpokladá, že Rusko zaznamená v tomto roku príjmy z exportu energií na úrovni 337,5 miliardy USD (332,05 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2021 to znamená zvýšenie príjmov o 38 %.
Čo sa týka príjmov z exportu energií v budúcom roku, tie by sa mali znížiť, stále by však mali byť vyššie, než v roku 2021. Ministerstvo odhaduje, že v roku 2023 dosiahnu príjmy z vývozu energií 255,8 miliardy USD, zatiaľ čo v roku 2021 dosiahli 244,2 miliardy USD.
Zdroj: Reuters
Čínsky dovoz ruskej ropy a paliva vzrástol v máji o takmer štvrť milióna barelov denne, čo po prvýkrát prekonalo 2 milióny barelov denne, pričom India zaujala v posledných mesiacoch miesto Nemecka ako číslo dva pre ruské dodávky.
„Vývoz ruskej ropy zostáva na zvýšených úrovniach, keďže domácu rafinérsku činnosť obmedzujú nižšie dodávky produktov," uviedla IEA, zoskupenie 31 prevažne priemyselných krajín.
Prečítajte si aj: Biden sa musí prestať báť Putina, pomoc Ukrajine stále nie je dostatočná
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies