MOSKVA - Výkonná, vysoko presná, ďalekosiahla ruská vojenská skupina v Sýrii úspešne používa taktické raketové systémy Iskander-M. O tom, prečo boli Iskandéri prevezené do arabskej republiky a aké ďalšie zbrane tam boli testované sa dozvedáme v článku.
Prvýkrát o ruských operačných taktických raketových systémoch (OTRK) na sýrskej pôde informoval v decembri 2017 minister obrany Sergej Shoigu. Vysvetlil, že systémy sa používali na vysoko presné údery proti kľúčovým cieľom militantov spolu so strelami Kaliber X-55 a niektorými ďalšími zbraňami. O rok neskôr podpredseda vlády Jurij Borisov poznamenal, že Iskanderi potvrdili vysokú účinnosť v bojových podmienkach a všetky zistené nedostatky boli odstránené.
Použité v teréne
Predtým, Ministerstvo obrany Ruskej federácie nezverejnilo žiadne podrobnosti o bojovom použití Iskanderov na Blízkom východe. Sýrske média však uviedli, že OTRK pracovala na hraničnom priechode Bab al-Hawa z Turecka do provincie Idlib. Silný úder zničil desiatky bojovníkov a niekoľko kusov vojenského vybavenia.
Podľa odborníkov, "Iskanderi" sa používajú v Sýrii veľmi obmedzené. Väčšinu cieľov ničia lietadla VKS, ktoré, ako už ukázal čas, môžu dokonca zvrátiť priebeh ozbrojených konfliktov. OTRK zasiahli iba najdôležitejšie objekty infraštruktúry teroristov, veliteľstva a vodcov militantov. Teraz, keď je teroristický "Islamský štát" v Sýrii skutočne porazený a v rebelskej provincii Idlib pôsobí prímerie, majú Iskanderi veľmi málo práce.
Iskanderi na leteckej základni Khmeimim sú však pre ruskú skupinu vážnym tromfom. Tieto OTRK sú schopné zničiť pozemné ciele vo vzdialenosti až 500 kilometrov. Rakety lietajú vysokou rýchlosťou pozdĺž nepredvídateľnej dráhy, čo z nich robí ťažký cieľ pre protivzdušnú a protiraketovú obranu. Iskanderi ukazujú ostatným regionálnym hráčom, predovšetkým Spojeným štátom, že Rusko zostane v Sýrii dlho.
"Krajiny NATO nemajú a nebudú mať v blízkej budúcnosti prostriedky schopné odolávať Iskanderom. Toto je pre Rusko vážna výhoda. Dokonca aj americký systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý zostrelí maximálne jednu raketu z troch", vysvetľuje RIA Novosti, bývalý zástupca veliteľa vzdušných obranných síl ZSSR, generálporučík Alexander Luzan.
Za päť rokov Rusko otestovalo v Sýrii veľa sľubných obranných technológií. Ako povedal Sergej Shoigu v decembri minulého roka, v bojoch sa použilo viac ako 350 druhov nového vojenského vybavenia a zbraní.
Najvýraznejší debut mali námorné riadené strely "Caliber". 7. októbra 2015 štyri lode kaspickej flotily vystrelili 26 rakiet na ciele v Sýrii bez toho, aby opustili svoju pôvodnú vodnú plochu. "Calibre" preleteli viac ako 1 500 kilometrov a zasiahli 11 teroristických cieľov. Odvtedy ruská flotila používa riadené strely pravidelne – a to aj z ponoriek.
Sýrskou vojnou prešli takmer všetky typy leteckých zariadení, ktoré slúžia v ruských vzdušných silách. Debutovala v Sýrii aj piata generácia stíhačov Su-57, ktoré od februára 2018 urobili desať bojových letov. Bojový účet otvorili aj strategickí raketové nosiče Tu-95 a Tu-160, ako aj bombardéry Tu-22MZ s dlhým doletom, ktoré zasiahli ciele teroristov pomocou riadených striel a voľne padajúcich bômb.
V Sýrii ruská armáda po prvýkrát masívne používala bezpilotné lietadlá. Na súši debutovali obrnené vozidla Tayfun-U a Tayfun-K. Pri útočných operáciách zohrávali dôležitú úlohu systémy TOS-1 Buratino a TOS-1A Solntsepek.
Počas vojny Rusko odovzdalo sýrskej armáde aj okolo 30 tankov T-90 a T-90A, po ktorých opakovane strieľali teroristi z protitankových raketových systémov, ale dokázali zničiť iba jeden tank, ostatné, ktoré boli poškodené, sa po oprave vrátili do prevádzky.
Nakoniec v Sýrii nasadilo Rusko aj silnú skupinu protivzdušnej obrany. Letecká základňa Khmeimim je pokrytá najnovšími systémami protivzdušnej obrany S-400, systémami protivzdušnej obrany Buk-2M a protilietadlovými raketovými a delostreleckými systémami Pantsyr-S1, ktoré sa zvlášť vyznamenali pri odrážaní útokov dronov militantov.
Výsledky testovaní novej ruskej techniky v sýrskej vojne zapôsobili aj na západných odborníkov, ktorí uznali, že Rusko má obrovské možnosti na operačné nasadenie vojsk, protivzdušnú obranu a použitie konvenčných zbraní s veľkým dosahom.
Zdroj: https://ria.ru/20200702/1573691842.html
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies