Dlhodobé oteplenie zvyšuje aktivitu kliešťov - vrátane kliešťa obyčajného, ktorý vyhľadáva človeka a môže naňho prenášať infekčné ochorenia, ako sú kliešťová encefalitída či lymská borelióza. Kliešte sú aktívne, keď denná teplota dlhší čas dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia.
Proti kliešťovej encefalitíde je na rozdiel od lymskej boreliózy možné dať sa zaočkovať. Na prevenciu sa oplatí myslieť už pred oficiálnym príchodom jari, keďže základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Telo má tak dostatok času vytvoriť si dostatok protilátok skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov.
Kliešťovú encefalitídu nepodceňujte. Ide o vážne akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu - mozog a miechu. Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím.
Väčšina prípadov ochorenia býva spôsobená zaklieštením infikovaného kliešťa.„Vírus kliešťovej encefalitídy sa však môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. Vlani sme počas leta zaznamenali aj epidémiu kliešťovej encefalitídy na Horehroní, ktorá bola spojená práve s konzumáciou výrobkov z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Pre ochorenie bolo vtedy hospitalizovaných 28 ľudí. Ani jeden z pacientov nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde,” upozornila MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, hlavný hygienik SR.
Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.
K nákaze u človeka dochádza v priemere 1 až 2 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas však môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.
Výskyt ochorenia má za posledné desaťročie rastúci trend. Počas ostatných piatich rokov sú ochorenia na kliešťovú encefalitídu hlásené celoročne, pričom najviac ochorení sa vyskytovalo v mesiacoch máj, jún a júl.
Chorobnosť na kliešťovú encefalitídu hlásili za ostatné obdobie piatich rokov v každom kraji SR. Najvyšší výskyt prípadov počas tohto obdobia zaznamenávame v Banskobystrickom kraji (47,4 %), nasleduje Žilinský kraj (36,6 %) a Trenčiansky kraj (20,6 %).
Kliešť obyčajný sa po zime prebúdza vtedy, keď denná teplota dlhší čas dosahuje 7 až 8 stupňov Celzia. Na vegetácii sa to prejavuje kvitnutím vŕb a osík, objavia sa „bahniatka“. Svoje obete kliešť vyhľadáva najmä v čase rozmnožovania (párenia), obvykle v priebehu apríla až mája. Hovoríme o jarnej aktivite kliešťov.
S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde však odporúčame začať už teraz, keďže základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Už po dvoch dávkach je človek chránený. Tretia dávka základného očkovania sa podáva, aby potom ochrana vydržala dlhodobejšie. Posilňujúca dávka sa odporúča po troch rokoch od základného očkovania.
„Vďaka očkovaniu aspoň dvoma dávkami v úvode roka budete počas jarnej aktivity kliešťov chránení. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov,” povedala PhDr. Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je odporúčané ľuďom, ktorí v rámci výkonu svojej práce môžu prísť do kontaktu s kliešťovou encefalitídou, ako sú napríklad zamestnanci v lesnom hospodárstve, zememerači, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek a podobne. Samozrejme, toto očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí trávia svoj voľný čas v prírode – psíčkarom, hubárom, turistom a podobne.
Niektoré zdravotné poisťovne v súčasnosti ponúkajú príspevok na odporúčané očkovanie proti kliešťovej encefalitíde - dostupnosť a konkrétne podmienky získania príspevku si overte u svojej poisťovne.
Odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde nájdete zverejnené na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva
Slovenskej republiky.
Ak si na tele nájdete kliešťa, treba ho vytiahnuť čo najskôr. Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité bezprostredne po návrate domov skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy. V prípade zaklieštenia odporúčame nasledujúci postup:
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies