SOUL - Vládca Severnej Kórey, Kim Čong-un, obvinil Spojené štáty zo zvyšovania napätia a provokácií v regióne a vyhlásil, že Kórejský polostrov sa nikdy predtým nenachádzal v takom vážnom nebezpečenstve jadrovej vojny. Túto informáciu priniesli štátne médiá KCNA v piatok.
Tieto vyjadrenia prišli uprostred medzinárodnej kritiky čoraz užšej vojenskej spolupráce medzi Pchjongjangom a Moskvou a tvrdení, že Severná Kórea vyslala do Ruska viac ako 10 000 vojakov na podporu invázie na Ukrajinu. Predchádzajúce rokovania s Washingtonom len zvýraznili jeho „agresívnu a nepriateľskú“ politiku voči Severnej Kórei, povedal Kim v prejave na vojenskej výstave v hlavnom meste Pchjongjangu, uviedla tlačová agentúra KCNA.
„Nikdy predtým bojujúce strany na Kórejskom polostrove nečelili takej nebezpečnej a ostrej konfrontácii, ktorá by mohla prerásť do najničivejšej termonukleárnej vojny,“ povedal vo štvrtok. „Pri rokovaniach so Spojenými štátmi sme už zašli tak ďaleko, ako sme len mohli,“ povedal a dodal, že rozhovory len ukázali, že ich agresívna a nepriateľská politika voči Severnej Kórei sa nikdy nemôže zmeniť.
Severokórejské štátne médiá sa zatiaľ verejne nezmienili o opätovnom zvolení Donalda Trumpa, ktorý počas svojho prvého funkčného obdobia uskutočnil tri bezprecedentné stretnutia s Kimom, a to v Singapure, Hanoji a na kórejskej hranici v rokoch 2018 a 2019.
Ich diplomacia však nepriniesla žiadny konkrétny výsledok vzhľadom na rozdiel medzi výzvami USA, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní, a Kimovými požiadavkami na zmiernenie sankcií. Trump dlhodobo vyzdvihuje svoje väzby s Kimom a minulý mesiac povedal, že obe krajiny by mali „jadrovú vojnu s miliónmi zabitých ľudí“, ale on ju vďaka svojim väzbám s vodcom Severnej Kórey zastavil.
Hong Min, výskumný pracovník Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie v Soule, uviedol, že Kim by sa mohol snažiť zdôrazniť jadrový potenciál Severu pred Trumpovým druhým funkčným obdobím a zároveň ponechať otvorené dvere pre diplomaciu.
„Možno naznačuje, že Trump by mal pred obnovením akýchkoľvek rozhovorov ukázať svoju 'ochotu koexistovať' a vyzvať na zmenu nepriateľského postoja USA,“ povedal Hong. Kim Čong-un vyzval na pokračovanie vývoja a modernizácie „ultramoderných“ zbraní a prisľúbil, že Severokórea bude naďalej posilňovať svoje obranné kapacity, aby zlepšila svoju strategickú pozíciu, uviedla KCNA. Na výstave, ktorá sa konala v Pchjongjangu, boli predvedené rôzne strategické a taktické zbrane, ako medzikontinentálne rakety Hwasong-19 a 18, raketa Chollima-1 použitá pri vypustení satelitu v novembri 2023 a dron Saetbyol-9.
Hong doplnil, že na fotografiách sa nachádzali aj zbrane, ktoré by mohol Rusko potrebovať, ako raketomety či bezpilotné lietadlá, ktoré už možno boli dodané na podporu ruskej vojny na Ukrajine. Severná Kórea podľa juhokórejských zákonodarcov poskytla Rusku ďalšie zbrane. Kim tiež požiadal severokórejskú armádu, aby zlepšila svoje bojové schopnosti, pričom obvinil USA a ich spojencov z vyostrovania napätia na Kórejskom polostrove, ktorý označil za „najväčší horúci bod na svete“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies