HAAG - Najväčšia ropná spoločnosť Shell uspela v odvolaní proti rozhodnutiu súdu v Haagu, ktoré jej prikazovalo znížiť emisie o 45 % do roku 2030. Hoci súd potvrdil, že Shell nesie zodpovednosť za znižovanie emisií na ochranu klímy, odmietol požiadavky na absolútne zníženie emisií z produktov spoločnosti. Rozhodnutie môže mať významný dopad na podobné klimatické žaloby v budúcnosti.
Najväčšia ropná a plynárenská spoločnosť Shell v utorok vyhrala odvolanie proti prelomovému rozhodnutiu, ktoré jej ukladalo urýchliť úsilie o znižovanie emisií uhlíka, čím zasadila ranu aktivistom, ktorí sa obrátili na právne cesty, aby presadili opatrenia v oblasti klímy.
Odvolací súd v Haagu uviedol, že spoločnosť Shell je povinná znížiť emisie skleníkových plynov, aby chránila ľudí pred globálnym otepľovaním. Odmietol však rozhodnutie z roku 2021, ktoré spoločnosti Shell nariaďovalo znížiť absolútne emisie uhlíka do roku 2030 o 45 % v porovnaní s úrovňou z roku 2019, vrátane emisií spôsobených používaním jej produktov.
Pred tromi rokmi súd v Haagu podporil žalobu Priateľov Zeme a 17 000 holandských občanov, ktorí požadovali, aby spoločnosť Shell výrazne znížila svoje emisie CO2 v súlade s Parížskymi klimatickými dohodami.
Rozhodnutie bolo prijaté v čase, keď sa v Azerbajdžane začali rokovania o klíme, na ktorých sa zúčastňuje približne 200 krajín.
Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022, ktorá viedla k prudkému nárastu cien ropy a plynu, odvtedy zvýšila pozornosť vlád a akcionárov na náklady a v mnohých prípadoch oslabila klimatické ambície.
Prípad v Haagu, kde spoločnosť Shell sídlila až do svojho presťahovania do Londýna v roku 2022, bol považovaný za kľúčový a pomohol inšpirovať ďalšie žaloby. Počas odvolacích pojednávaní začiatkom tohto roka spoločnosť Shell uviedla, že požiadavky na zníženie emisií nemôžu od spoločností požadovať súdy, ale len štáty.
Súd súhlasil so spoločnosťou Shell, že absolútny príkaz na zníženie emisií z jej výrobkov by mohol mať nepriaznivý vplyv na celom svete, pretože by mohol viesť k tomu, že zákazníci by prešli od používania plynu spoločnosti Shell k používaniu uhlia, ktoré viac znečisťuje životné prostredie.
"Vo všeobecnosti je každé zníženie emisií skleníkových plynov pozitívne pre zmiernenie zmeny klímy," povedala predsedajúca sudkyňa Carla Joustra. "To však neznamená, že príkaz na zníženie pre spoločnosť Shell má rovnaký účinok," dodala.
Shell uviedol, že vlani znížil emisie z vlastnej produkcie o 30 % oproti úrovniam z roku 2016 a plánuje investovať 10-15 miliárd dolárov do nízkouhlíkových energií v období 2023-2025. V marci upravil svoje ciele na zníženie uhlíkovej intenzity produktov na 15-20 % do roku 2030 oproti roku 2016 a zrušil cieľ 45% redukcie do roku 2035. Citi analytici označili nedávny súdny verdikt za priaznivý pre Shell, čo podľa nich posilňuje postavenie akcionárov pri rozhodovaní o firemnej stratégii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies