SOUL – Juhokórejská národná vesmírna agentúra v piatok oznámila plány na vyslanie slnečného koronografu, vyvinutého v spolupráci so Spojenými štátmi, na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Tento prístroj bude skúmať vonkajšiu atmosféru Slnka, známu ako koróna, a slnečný vietor.
Koronálny diagnostický experiment (CODEX), výsledok spolupráce Kórejského úradu pre letectvo a vesmír (KASA) a amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), bude podľa KASA dopravený na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
ISS je medzinárodná vesmírna stanica, ktorá je v súčasnosti jednou z dvoch trvalo obývaných vesmírnych staníc na obežnej dráhe Zeme; druhou je Čínska vesmírna stanica. ISS sa skladá z viacerých modulov a jej výstavba sa začala vypustením prvého modulu Zarja 20. novembra 1998.
CODEX Odštartuje na palube rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX, pričom štart je naplánovaný na pondelok (amerického času) 5. novembra o 11:29 hod. CODEX úspešne prešiel predštartovými kontrolami funkčnosti od 29. júla do 2. augusta v Goddardovom centre vesmírnych letov NASA a Kennedyho vesmírnom stredisku.
Prístroj sa od Falconu 9 oddelí približne 10 minút po štarte a na ISS by mal doraziť približne o 13 hodín neskôr. Po pristátí CODEXu na ISS robotické rameno nainštaluje prístroj na platformu externého štartovacieho komplexu ISS (ELC3-3). Očakáva sa, že inštalácia potrvá približne týždeň.
Dr. Choi Sung-hwan, výskumný pracovník Kórejského inštitútu astronómie a vesmírnych vied, uviedol, že CODEX je prvým prístrojom na svete, ktorý dokáže zachytiť dvojrozmerné snímky hustoty, teploty a hmotnosti koróny. Údaje, ktoré tento prístroj zozbiera, poskytnú základné poznatky o slnečnej aktivite.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies