Slovenskí žiaci dosiahli v medzinárodnom testovaní počítačovej gramotnosti nadpriemerné výsledky + VIDEO

NETKY.SK • 12 November 2024, 14:08 • 2 min
Slovenskí žiaci dosiahli v medzinárodnom testovaní počítačovej gramotnosti nadpriemerné výsledky + VIDEO

BRATISLAVA - Slovensko sa po desiatich rokoch zapojilo do medzinárodného testovania digitálnych zručností žiakov. Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné výsledky, no výsledky stále ovplyvňuje socioekonomické zázemie. Minister školstva Tomáš Drucker zdôrazňuje potrebu rovnakých šancí pre všetkých žiakov a zameriava sa na zlepšovanie vzdelávacích programov, ktoré kladú dôraz na digitálnu gramotnosť.

slovakia

left justify in out

Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Výsledky testovania ukázali, že slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami, pričom sa potvrdilo, že socioekonomické zázemie výrazne ovplyvňuje výsledky žiakov.

Minister školstva Tomáš Drucker vyjadril spokojnosť s tým, že slovenskí žiaci preukázali lepšiu úroveň digitálnych zručností a informatického myslenia než priemer zúčastnených krajín.

"Súčasne však vidíme, ako veľmi ovplyvňuje výsledky rodinné zázemie. Deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či prístupom k počítačom dosahujú lepšie výsledky,“ povedal Drucker. Podľa neho je potrebné pracovať na tom, aby každý žiak mal rovnaké šance, nezávisle od svojho socioekonomického zázemia.

Tretí cyklus medzinárodnej štúdie ICILS sa zameriava na zisťovanie žiackej počítačovej a informačnej gramotnosti. Výsledky ukázali, že slovenskí žiaci sú nadpriemerní v oboch hodnotených oblastiach, ale stále majú čo dobiehať v porovnaní s niektorými susednými krajinami, ako napríklad Českou republikou.

Minister Drucker zdôraznil, že cieľom je zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre všetkých žiakov a to aj prostredníctvom modernizácie vzdelávacích programov. "Zavádzame nový vzdelávací program, ktorý kladie dôraz na digitálnu gramotnosť, kritické myslenie a praktické zručnosti – kľúčové schopnosti potrebné pre úspech v 21. storočí,“ povedal Drucker.

Tento program dnes vyučuje už takmer 500 škôl, a od roku 2026 bude zavedený vo všetkých základných školách.

V rámci zlepšovania vzdelávania štát tiež podporuje včasné začlenenie detí do materských škôl. Od roku 2025 bude financovanie materských škôl plne v rukách štátu, čo podčiarkuje dôležitosť predprimárneho vzdelávania, ktoré bude garantované pre deti od 3 rokov.

Ministerstvo školstva v tomto roku spustilo aj najväčší projekt digitalizácie školstva v histórii – program DigiEDU. Tento program, ktorý investuje 225 miliónov eur, zabezpečí, aby všetky školy spĺňali digitálne štandardy potrebné pre efektívne vzdelávanie.

Program rieši nedostatky v oblasti digitálnych technológií na školách, pričom na začiatku roka spĺňalo len 5 % škôl požiadavky na digitálne vybavenie.

Slovensko teda robí kroky k modernizácii vzdelávacieho systému a zlepšeniu digitálnych zručností žiakov, čo bude mať dlhodobý pozitívny vplyv na ich budúcnosť a konkurencieschopnosť v globálnej digitálnej ekonomike.


Zdroj textu: MŠVVaM SR, Foto:

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies