BRATISLAVA - Štátny tajomník Rastislav Chovanec a veľvyslankyňa Kanady Karen Elizabeth Mollicaová potvrdili na rokovaní dôležitosť slovensko-kanadských vzťahov. Diskutovali o možnostiach rozvoja ekonomickej diplomacie, obchodu a spolupráci v strategických oblastiach, pričom zdôraznili aj význam krajanskej komunity.
Slovensko a Kanada, napriek veľkej geografickej vzdialenosti, upevňujú svoje partnerstvo v oblasti ekonomickej diplomacie a strategickej spolupráce. Na spoločnom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 23. januára na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, sa na tom zhodli štátny tajomník Rastislav Chovanec a veľvyslankyňa Kanady v SR Karen Elizabeth Mollicaová.
„Intenzívna komunikácia partnerov je obzvlášť dôležitá v súčasnej zložitej geopolitickej situácii. Kanada je pre Slovensko napriek geografickej vzdialenosti dôležitým partnerom a spojencom, s ktorým chceme udržiavať dobré vzťahy aj v kontexte ekonomickej diplomacie,“ uviedol štátny tajomník R. Chovanec.
Štátny tajomník zdôraznil, že Slovensko má záujem o ďalšie posilňovanie obchodno-investičných vzťahov s Kanadou. „SR je otvorenou ekonomikou, a preto nepodporuje zavádzanie obchodných bariér a ciel. Práve naopak, slovenská vláda zásadným tempom rozvíja ekonomickú diplomaciu a podniká kroky k plnému využitiu výhod, ktoré nám poskytujú existujúce dohody o voľnom obchode,“ vyhlásil R. Chovanec.
Ekonomická spolupráca, obchodné príležitosti a komunita Slovákov
Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA), ktorá bola podpísaná počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, zostáva kľúčovým pilierom slovensko-kanadských obchodných vzťahov. „Budúci rok si pripomenieme 10. výročie jej podpisu, vďaka čomu majú dnes slovenské firmy možnosť jednoduchšie sa presadiť na kanadských trhoch,“ dodal.
Obchod medzi Slovenskom a Kanadou dosahuje objem pol miliardy eur, pričom do Kanady aktuálne exportuje približne 200 slovenských spoločností, ktoré vytvárajú 12-tisíc pracovných miest. Ďalšie možnosti spolupráce sa otvárajú v oblastiach energetiky, obranného priemyslu a pri obnove Ukrajiny.
„Kanada je rovnako domovom jednej z našich najpočetnejších krajanských komunít vo svete, o ktorú sa zaujímame a staráme. Slovensko-kanadské vzťahy navyše zaznamenali výrazný impulz v podobe nedávneho otvorenia plnohodnotného Veľvyslanectva Kanady v SR,“ pripomenul R. Chovanec.
Podľa sčítania obyvateľov z roku 2021 sa k slovenskému pôvodu v Kanade hlási viac ako 68-tisíc ľudí, pričom podľa odhadov môže byť toto číslo až okolo 100-tisíc.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies