Slovensko a Rumunsko: Budovanie silného partnerstva na európskej úrovni

NETKY.SK • 3 Apríl 2025, 06:53 • 2 min
Slovensko a Rumunsko: Budovanie silného partnerstva na európskej úrovni

slovakia

left justify in out

BUKUREŠŤ - Štátny tajomník Marek Eštok počas návštevy Bukurešti zdôraznil blízke vzťahy medzi Slovenskom a Rumunskom. Bilaterálne konzultácie sa zamerali na európske otázky a podporu slovenskej komunity v Rumunsku, ktorá zohráva dôležitú úlohu v rozvoji vzájomných vzťahov.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok vycestoval do Bukurešti na bilaterálne konzultácie, aby posilnil slovensko-rumunské vzťahy a zameral sa na dôležité európske otázky, ako aj na slovenskú komunitu žijúcu v Rumunsku.

Jeho návšteva potvrdila dlhodobé partnerstvo založené na historických väzbách, spoločných hodnotách a významnej slovenskej menšine, ktorá žije v Rumunsku už stáročia.

Po rokovaní s Clarou Staicuovou, štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti rumunského ministerstva zahraničných vecí, Marek Eštok poukázal na blízke pozície oboch krajín v európskej agende. Spolupracujú na rozširovaní EÚ, rozpočtových otázkach, migrácii, obrane a konkurencieschopnosti.

"V oblasti kohéznej politiky, spoločnej poľnohospodárskej politiky a investícií do nadchádzajúceho Viacročného finančného rámca EÚ máme spoločné záujmy, čo nás predurčuje na aktívnu spoluprácu,“ uviedol Eštok. Dodal, že pokračovanie v rámci skupiny Priateľov kohézie bude kľúčové pre znižovanie regionálnych rozdielov.

Rumunsko je najväčším obchodným partnerom Slovenska v juhovýchodnej Európe. Vzájomný obchodný obrat dosiahol rekordnú úroveň 4,6 miliardy eur. Historicky významné je aj uznanie Slovenskej republiky Rumunskom ešte pred jej vznikom v decembri 1992 a podpora vstupu Rumunska do EÚ, Schengenu či plánované členstvo Rumunska v OECD.

Eštok navštívil aj slovenskú komunitu v Rumunsku, kde sa stretol s Adrianom Merkom, predsedom Demokratického zväzu Slovákov v Rumunsku. Diskutovali o potrebách komunity, ktorá si už po dve storočia uchováva jazyk, kultúru a tradície.

V Rumunsku žije približne 13-tisíc osôb slovenskej národnosti, najmä v meste Nadlak a rumunskom Rudohorí. Slovenské kultúrne spolky, knižnice, školy a folklórne súbory zohrávajú významnú úlohu pri zachovaní kultúrnej identity.

"Táto komunita je mostom medzi našimi štátmi a významne prispieva k bilaterálnym vzťahom,“ zdôraznil Eštok.

Zdroj: MZVEZ SR

Zdroj textu: MZVEZ SR, Foto: MZVEZ SR


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies