BRATISLAVA – Slovensko bude presadzovať systémové opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť ochranu najvzácnejších území, chránených rastlín a živočíchov. Tento záväzok zástupcom Európskej komisie (EK) oznámili predstavitelia rezortov životného prostredia a poľnohospodárstva na bilaterálnom rokovaní v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave.
Ako informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, podujatie je súčasťou Dialógu o prírode – Nature Dialogue, ktorý odštartovala EK v súvislosti s napĺňaním európskych smerníc o biotopoch a ochrane vtáctva. Slovensko je v poradí 6. členským štátom EÚ, v ktorom sa toto bilaterálne rokovanie uskutočnilo.
Súčasťou podujatia boli aj technické rokovania na úrovni EK a kompetentných ministerstiev k otázkam pokroku vo vyhlasovaní území európskeho významu, ich ochrany vrátane schvaľovania programov starostlivosti o územia Natura 2000, ako aj opatrení na ochranu druhov. Pozornosť sa zamerala aj na financovanie sústavy Natura 2000. Zástupcovia EK a ňou prizvaní nezávislí experti hodnotili pokrok Slovenska pri dopĺňaní sústavy Natura 2000.
Vláda schválila v októbri minulého roku 169 nových lokalít Nátura 2000. EK podľa Ferenčáka ocenila pokrok v dobudovaní systému NATURA 2000 na Slovensku a zdôraznila potrebu zlepšenia manažmentu týchto území prostredníctvom integrácie ďalších sektorov – najmä lesníckeho, poľnohospodárskeho, ale aj energetiky či dopravy. Ferenčák pripomenul, že envirorezort vypracoval a vláda schválila šesť programov starostlivosti o chránené vtáčie územia ako aj programy na záchranu hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka, sokola červenonohého, jasoňa červenookého, korytnačky močiarnej či žltáčika zanoväťového.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies