BRATISLAVA - Ministerstvo obrany SR sa rozhodlo kúpiť 12 modernizovaných vrtuľníkov Blackhawk. Tento krok prináša efektívne riešenie pre slovenskú armádu, s dôrazom na bezpečnosť, multifunkčné využitie a dlhodobú životnosť strojov.
Ministerstvo obrany (MO) SR sa rozhodlo pre kúpu 12 modernizovaných vrtuľníkov Blackhawk. Tento krok znamená uprednostnenie vrtuľníkov Blackhawk pred rovnakým počtom vrtuľníkov Viper, na ktoré rezort obrany nedávno dostal ponuku za 150 miliónov eur bez výzbroje.
Slovensko by mohlo rokovať aj o dodatočnej výzbroji pre tieto vrtuľníky, ktoré už v súčasnosti vlastní.
Minister obrany SR Robert Kaliňák na tlačovej konferencii pri príležitosti bilancie roka 2024 uviedol, že aj keď by sa všetky zbraňové systémy a aktívna ochrana pre vrtuľníky dodali, cena by bola polovičná v porovnaní s vrtuľníkmi Viper.
Podľa Kaliňáka by súčasťou výzbroje vrtuľníkov mohli byť ľahké a ťažké guľomety, rakety Hellfire a neriadené strely s inteligentnou hlavicou. Modernizované vrtuľníky by mohli byť nasadené nielen v bojových akciách, ale aj pri záchranných prácach a hasení požiarov.
Minister obrany zdôraznil, že vrtuľníky Blackhawk majú životnosť najmenej 8 000 letových hodín, čo podľa aktuálneho využívania strojov môže znamenať desiatky rokov používania. Výhodou vrtuľníkov Blackhawk je aj fakt, že Slovensko už tento typ vlastní, čím sa zjednodušuje údržba a logistika.
Predchádzajúce ponuky na vrtuľníky Viper a Blackhawk rozoberal minister Kaliňák už skôr. Dvanásť kusov vrtuľníkov Viper, vrátane výzbroje a munície, by mohlo stáť Slovensko približne 550 miliónov eur, zatiaľ čo rovnaký počet vrtuľníkov Blackhawk by bez výzbroje vyšiel na 150 miliónov eur.
Kaliňák zdôraznil, že výhodou vrtuľníkov Blackhawk je aj ich multifunkčné využitie. Okrem bojových operácií sú vhodné na záchranné akcie a hasenie požiarov, čo ich robí hodnotnou investíciou pre armádu SR.
Tento krok ministerstva obrany reflektuje na potreby modernizácie a efektívneho využitia finančných prostriedkov, pričom sa zameriava na dlhodobú životnosť a multifunkčné využitie vrtuľníkov v rámci ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Kaliňák oznámil, že od nového roka plánuje rezort obrany postupne preberať časť suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska týmito bojovými lietadlami.
Postupne sa budú pridávať služby v závislosti od príchodu nových strojov, aby bola zabezpečená plná ochrana vzdušného priestoru.
Minister tiež poďakoval zahraničným partnerom, ktorí aktuálne strážia vzdušný priestor Slovenska. Pri nákupe protivzdušnej obrany (PVO) sa rezortu podarilo vyrokovať zvýšenie dosahu systému, pričom rakety budú mať dosah 150 kilometrov namiesto pôvodných 75 kilometrov.
Výroba rakiet by mala byť prenesená na Slovensko a prvý systém by mohol byť získaný a kompletizovaný na prelome rokov 2025 a 2026. Nasledovať by malo dodanie systémov po dvoch kusoch ročne.
V ďalšom období ministerstvo zvažuje aj nákup tankov CV90120. Ich výhodou je nižšia hmotnosť, pričom ich kanón je porovnateľný s ťažkými tankami. Tento krok by mohol zvýšiť flexibilitu a efektivitu obranných síl Slovenska.
Ministerstvo obrany SR sa týmto krokom snaží zabezpečiť moderné a efektívne obranné prostriedky, ktoré prispievajú k ochrane a bezpečnosti krajiny. Modernizácia stíhačiek, protivzdušnej obrany a možný nákup nových tankov sú súčasťou dlhodobej stratégie na posilnenie obranyschopnosti Slovenska.
Ministerstvo obrany SR zároveň spúšťa nový projekt s názvom Národné obranné sily, ktorý má za cieľ posilniť obranu krajiny prostredníctvom aktívnych záloh.
Niektoré časti novej štruktúry budú určené pre príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, pričom pôjde o takzvaných žandárov, ktorí by mali pomáhať polícii s udržiavaním verejného poriadku. Do iných častí záloh chce ministerstvo prilákať aj civilných obyvateľov Slovenska.
V rámci časti obranných síl pre civilistov by mohli vzniknúť tri časti aktívnych záloh: operačné zálohy, pohotovostné zálohy a branné zálohy.
"Ide o ten model, ktorý som vám už predstavil, to znamená 3000 eur za 14 dní výcviku, plus ďalšie tri víkendy a desať dní pohotovosti,“ ozrejmil minister. Občania, ktorí by mali záujem o branné zálohy, teda by si chceli výcvik vyskúšať a nechceli sa viazať, by dostali príspevok v polovičnej hodnote.
Takzvaných žandárov by mohli tvoriť príslušníci OS SR vo svojom voľnom čase. Polícii by mali asistovať pri udržiavaní verejného poriadku. Kaliňák zdôraznil, že takýto systém funguje aj v iných krajinách, pričom spomenul talianskych carabinierov ako príklad.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies