BRATISLAVA - Podľa Eurostatu patrilo Slovensko v roku 2023 k lídrom v oblasti nízkych cien potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii. Ceny týchto komodít boli druhé najnižšie medzi 27 členskými krajinami, dosahujúc 82,3 % z priemeru EÚ.
V roku 2023 patrilo Slovensko medzi krajiny s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov v Európe. Podľa aktualizovaných dát Eurostatu malo Slovensko druhé najnižšie ceny týchto komodít spomedzi 27 krajín EÚ, keď dosahovali 82,3 % z priemeru EÚ. Nižšie ceny malo len Rumunsko s úrovňou 75,1 %.
Slovensko sa umiestnilo aj na prvom mieste spomedzi krajín eurozóny, kde boli potraviny a nealkoholické nápoje o niečo drahšie na úrovni 102,9 % priemeru EÚ. Tieto údaje potvrdzujú, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšími cenami potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii.
Potraviny a nealkoholické nápoje tvoria významnú časť rodinných rozpočtov v celej EÚ, kde v roku 2023 predstavovali v priemere 17 % celkových výdavkov domácností. Na Slovensku tento podiel dosiahol až 26 %, čo bol druhý najvyšší podiel v EÚ.
Ceny v krajinách V4 ukazujú, že všetky tieto krajiny mali ceny pod priemerom EÚ, pričom Česko a Maďarsko dosiahli vyššiu úroveň ako Slovensko (96,5 % a 98,6 % priemeru EÚ). Poľsko, ktoré malo tretie najnižšie ceny hneď za Slovenskom, dosiahlo úroveň 81,4 % priemeru EÚ.
Pri vybraných skupinách potravín boli ceny na Slovensku najnižšie v EÚ. Platilo to najmä pre mäso a mäsové výrobky (70 % z priemeru EÚ) a pre mlieko, syry a vajcia (84 % z priemeru EÚ). Slovensko sa v rebríčku umiestnilo v TOP 6 najlacnejších krajín vo všetkých druhoch potravín.
Najdrahšie potraviny a nealkoholické nápoje v EÚ malo Luxembursko s cenami o 25 % nad úrovňou priemeru EÚ (124,7 %), nasledované Dánskom (122,6 %) a Írskom (114 %).
Pokiaľ by sa hodnotili len potraviny bez nealkoholických nápojov, Slovensko by sa umiestnilo na treťom mieste v EÚ s úrovňou 81,6 % priemeru EÚ, hneď za Rumunskom (74,3 %) a Poľskom (81,4 %).
Všetky štáty eurozóny mali potraviny drahšie ako Slovensko, pričom najlacnejšie ceny mali Španielsko, Holandsko, Chorvátsko a Slovinsko na úrovni 94 % a viac z priemeru EÚ.
Celková cenová hladina za všetky tovary a služby na Slovensku bola na úrovni 80,4 % priemeru EÚ, čo je ôsma najnižšia úroveň spomedzi všetkých členských štátov.
Nižšie ceny v priemere mali Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Litva. Spomedzi krajín eurozóny malo Slovensko štvrtú najnižšiu celkovú cenovú hladinu, pričom nižšie ceny mali len Chorvátsko, Lotyšsko a Litva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies