BRATISLAVA - Slovensko chce mať silnejší hlas pri rozhodovaní o budúcnosti európskych investícií. Rada vlády pre politiku súdržnosti a regionálny rozvoj schválila návrh Východiskovej pozície SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027. Tento dokument, ktorý ešte čaká na schválenie vládou, bude slúžiť ako základ pre rokovania na európskej úrovni. Hlavným cieľom je zabezpečiť primerané financovanie pre rozvoj regiónov, zachovať model zdieľaného riadenia a odstrániť administratívne bariéry.
Slovensko presadzuje silnú politiku súdržnosti
Schválená Východisková pozícia SR podporuje zachovanie politiky súdržnosti ako kľúčového investičného nástroja EÚ s dostatočným financovaním. Dokument odmieta centralizáciu a zdôrazňuje potrebu posilnenia regionálneho rozvoja nielen vo veľkých mestách, ale aj na vidieku. Medzi hlavné priority patrí:
- Efektívnejšie zdieľané riadenie medzi európskymi inštitúciami a členskými štátmi
- Zjednodušenie pravidiel a lepšia koordinácia s európskym semestrom
- Vyvážený územný rozvoj a rozšírenie investícií aj do menej rozvinutých oblastí
- Zvýšenie efektivity a merateľných výsledkov projektov
„Návrh dokumentu prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, kde bolo predložených 109 pripomienok, z toho 33 zásadných. Po ich prerokovaní a zapracovaní bol dokument upravený a odporučený na schválenie vládou,“ informoval minister investícií Richard Raši.
Cezhraničná spolupráca a regionálny rozvoj
Dôležitou súčasťou rokovania vlády bol aj plán práce medzivládnych komisií pre cezhraničnú spoluprácu na rok 2025. Tento plán zahŕňa konkrétne kroky na posilnenie spolupráce so susednými krajinami v oblastiach infraštruktúry, životného prostredia, vzdelávania a regionálneho rozvoja.
„Cieľom plánu je podpora inovácií, zlepšenie environmentálnej udržateľnosti a rozvoj cezhraničných funkčných území. Plán zohľadňuje aj existujúce európske politiky a poskytuje rámec pre koordinovaný rozvoj prihraničia,“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.
Slovensko pripravuje vlastnú architektonickú politiku
Jednou z ďalších tém rokovania bola aj príprava Architektonickej politiky Slovenska, ktorá má stanoviť jasné pravidlá pre kvalitnú výstavbu, ochranu kultúrneho dedičstva a udržateľný rozvoj miest a obcí. Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ, ktorá takýto dokument ešte neprijala.
Kľúčové oblasti novej politiky:
- Udržateľná výstavba a ochrana životného prostredia
- Zlepšenie verejných priestranstiev a infraštruktúry
- Posilnenie regionálneho rozvoja a inklúzie
- Efektívnejšie využívanie verejných financií
Na príprave dokumentu spolupracuje Slovenská komora architektov, pričom jeho schválenie sa očakáva do konca roka 2025. „Ak vláda schváli Východiskovú pozíciu SR k politike súdržnosti, krajina získa silnú vyjednávaciu pozíciu pri formovaní budúcich európskych investícií po roku 2027. Architektonická politika Slovenska zas prispeje k udržateľnému a kvalitnému vystavanému prostrediu pre budúce generácie,“ doplnil štátny tajomník Kaliňák.
Čo bude nasledovať?
- Vláda SR v najbližších týždňoch rozhodne o schválení Východiskovej pozície k politike súdržnosti
- Ak dokument prejde, Slovensko bude mať lepšie vyjednávacie podmienky pri získavaní európskych investícií
- Očakáva sa posilnenie cezhraničnej spolupráce a rozvoj regiónov v súlade s európskymi politikami
- Do konca roka 2025 by mala byť schválená Architektonická politika Slovenska
Slovensko si tak upevňuje svoju pozíciu v politike súdržnosti EÚ a snaží sa o vyvážený rozvoj nielen veľkých miest, ale aj menších obcí a vidieckych regiónov. Ak vláda schváli predložené dokumenty, krajina bude môcť efektívnejšie čerpať európske fondy a realizovať dlhodobé rozvojové projekty.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies