Slovensko zaznamenalo menej mimoriadnych udalostí: Povodne zostávajú najväčšou hrozbou!

NETKY.SK • 5 Február 2025, 18:55 • 2 min
Slovensko zaznamenalo menej mimoriadnych udalostí: Povodne zostávajú najväčšou hrozbou!

V roku 2024 bolo na Slovensku menej mimoriadnych situácií ako v predošlom roku. Povodne, poplašné správy a požiare patrili medzi najčastejšie krízové situácie. Ktoré kraje boli najviac postihnuté?

slovakia

left justify in out

Podľa údajov Centrálneho monitorovacieho a riadiaceho strediska sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR bolo v roku 2024 na Slovensku zaznamenaných 495 mimoriadnych udalostí, čo predstavuje pokles o 60 prípadov oproti roku 2023.

Najčastejšími príčinami boli povodne, ktoré zasiahli Slovensko predovšetkým v júni a septembri, pričom tvorili takmer polovicu všetkých mimoriadnych situácií. Poplašné správy, vrátane falošných nahlásení výbušných systémov, predstavovali 17 % prípadov.

Najčastejšie mimoriadne udalosti v roku 2024

1. Povodne – 230 prípadov: Povodne zostali najväčšou hrozbou, pričom si vynútili viaceré preventívne opatrenia. Druhý stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený 232-krát, tretí stupeň až 177-krát.
2. Poplašné správy – 82 prípadov: Nahlásenia nástražných výbušných systémov či iné poplašné správy tvorili takmer pätinu mimoriadnych udalostí.
3. Požiare veľkého rozsahu – 37 prípadov: Štatistiky naznačujú, že hoci požiare nepatrili medzi najčastejšie hrozby, v niektorých regiónoch spôsobili značné škody.
4. Nálezy neznámych látok – 24 prípadov: Zvýšená ostražitosť bezpečnostných zložiek bola potrebná pri identifikácii neznámych látok a podozrivých nálezov.
5. Úniky nebezpečných látok – 24 prípadov: Týkali sa najmä priemyselných oblastí a výrobných podnikov.
6. Veterné smršte – 23 prípadov: Silné búrky a extrémne výkyvy počasia spôsobili značné škody na infraštruktúre a lesoch.
7. Ostatné mimoriadne udalosti: Zosuvy pôdy – 16 prípadov

Dopravné nehody veľkého rozsahu – 11 prípadov
Havarijné stavy mostov/cestných komunikácií – 9 prípadov
Nedostatok pitnej vody – 4 prípady
Snehová kalamita – nezaznamenaná

obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk
obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk
obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk

Najviac postihnuté kraje a okresy

Najvyšší počet mimoriadnych udalostí bol zaznamenaný v Prešovskom kraji (96 prípadov), nasledovali Trnavský kraj (71), Žilinský kraj (61) a Banskobystrický kraj (54). Najmenej postihnutý bol Bratislavský kraj (29 prípadov), no hlavné mesto evidovalo zvýšený počet poplašných správ a nálezov neznámych látok.

Najviac mimoriadnych udalostí na okresnej úrovni:

Senica – 23 prípadov (najmä povodne)
Bratislava – 22 prípadov (poplašné správy, nálezy neznámych látok)
Dunajská Streda – 21 prípadov (povodne)
Naopak, bez mimoriadnej udalosti bolo 7 okresov: Michalovce, Medzilaborce, Banská Štiavnica, Bytča, Zlaté Moravce, Šaľa a Senec.

Menej mimoriadnych situácií ako v roku 2023

Mimoriadne udalosti si vyžiadali vyhlásenie mimoriadnej situácie v 121 prípadoch, čo je o 80 menej ako v predchádzajúcom roku. Dôležité je poznamenať, že nie pri každej mimoriadnej udalosti sa vyhlasuje aj mimoriadna situácia. Rozhodnutie o jej vyhlásení môže urobiť starosta, okresný úrad alebo vláda. Najčastejšie sa mimoriadne situácie vyhlasovali kvôli povodniam (34 prípadov).

Chemické laboratóriá vykonali viac výjazdov

V roku 2024 evidovali kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany 95 výjazdov, čo predstavuje nárast o 19 prípadov oproti roku 2023. Tieto laboratóriá, nachádzajúce sa v Nitre, Slovenskej Ľupči a Jasove, sa zameriavajú na:

✔ Prieskum a meranie ovzdušia
✔ Odoberanie vzoriek neznámych látok
✔ Chemické a radiačné analýzy

Ich zásahy boli nevyhnutné najmä v prípadoch podozrivých únikov nebezpečných látok a nálezov neznámych chemikálií.

obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk
obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk
obrazok
Ako postupovať?
Zdroj: minv.sk

Rok 2024 bol o niečo pokojnejší, no povodne zostávajú hlavnou výzvou

Aj keď bol počet mimoriadnych udalostí na Slovensku v roku 2024 nižší ako v predchádzajúcom roku, prírodné katastrofy, poplašné správy a priemyselné incidenty naďalej predstavujú vážne riziká.

📌 Najväčšou hrozbou boli povodne, ktoré si vyžiadali desiatky vyhlásení mimoriadnych situácií a aktiváciu protipovodňových opatrení.
📌 Bezpečnostné hrozby, ako sú falošné poplachy a úniky nebezpečných látok, sa vyskytovali najmä v mestských oblastiach.
📌 Napriek poklesu incidentov je nevyhnutné naďalej investovať do prevencie a krízového riadenia, aby bolo Slovensko pripravené na možné budúce výzvy.


Zdroj textu: minv.sk, Foto: Pixabay

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies