BRATISLAVA - Slovenský modul EURACARE Flight & Shelter vykonal zdravotnícku evakuačnú operáciu, ktorá prepravila 13 pediatrických pacientov z Gazy do bezpečia. Táto humanitárna misia, realizovaná v spolupráci viacerých medzinárodných organizácií, opäť ukazuje schopnosť Slovenska efektívne reagovať na krízové situácie.
Letecký útvar Ministerstva vnútra SR uskutočnil 2. apríla 2025 zdravotnícku evakuačnú operáciu prostredníctvom modulu EURACARE Flight & Shelter, ktorý bol aktivovaný v reakcii na pretrvávajúcu humanitárnu krízu v pásme Gazy.
Počas tejto operácie slovenský tím prepravil 13 pediatrických pacientov spolu s ich rodinnými príslušníkmi do bezpečia, pričom ukázal schopnosť Slovenska efektívne reagovať na medzinárodné krízové situácie.
Evakuácia bola vykonaná v úzkej spolupráci viacerých organizácií vrátane Asociácie Samaritánov Slovenskej republiky, Johanitérov z Rakúska a za podpory Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Táto misia bola realizovaná na základe požiadavky Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (DG ECHO) a Ministerstva zdravotníctva Španielska, čím potvrdila význam koordinovanej medzinárodnej spolupráce.
Príprava operácie zahŕňala komplexnú koordináciu medzi zapojenými stranami, vybavenie všetkých potrebných povolení a dôkladné posúdenie zdravotného stavu evakuovaných pacientov.
Palestínski detskí pacienti boli najprv hospitalizovaní a stabilizovaní v Gréckej nemocnici v Káhire, odkiaľ ich slovenský vládny špeciál bezpečne dopravil do španielskej Zaragozy.
Táto operácia bola realizovaná v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany, ktorý umožňuje členským štátom spolupracovať pri riešení krízových situácií. Mechanizmus zároveň pokryl 75 % nákladov na evakuáciu, čím znížil finančné zaťaženie zúčastnených krajín.
Tím EURACARE Flight & Shelter, vytvorený Ministerstvom vnútra SR s podporou Európskej únie, zohráva kľúčovú úlohu pri leteckých evakuáciách pacientov v núdzových situáciách.
Tento tím už v minulosti úspešne asistoval pri evakuáciách detských pacientov z Gazy, ako aj pri presune občanov Slovenska z Libanonu a Izraela. Jeho opätovné nasadenie podčiarkuje odhodlanie Slovenska prispievať k riešeniu globálnych humanitárnych výziev.
Slovenský tím a jeho partneri vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Koordinačného centra reakcie na núdzové situácie (ERCC) a Ministerstva zdravotníctva Španielska ukázali príkladnú spoluprácu, ktorá zachránila životy a zabezpečila ochranu tých najzraniteľnejších.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies