ŠPANIELSKO - Počas nasledujúcich troch rokov bude každoročne udeľovať povolenia na pobyt a pracovné povolenia približne 300 000 migrantom. Táto politika, ktorá nadobudne účinnosť v máji budúceho roka, má za cieľ rozšíriť starnúcu pracovnú silu v krajine. Táto politika, ktorá má platiť od mája budúceho roka do roku 2027, prichádza v čase, keď sa mnohé európske krajiny snažia obmedziť alebo zabrániť migrácii.
Španielsko oznámilo, že v priebehu nasledujúcich troch rokov udelí každý rok povolenie na pobyt a pracovné povolenie približne 300 000 migrantov bez dokladov. Elma Saizová, španielska ministerka pre začlenenie, sociálne zabezpečenie a migráciu, predstavila túto novú politiku počas rozhovoru pre španielsku národnú televíziu v stredu.
„Nariadenie otvára dvere, ktoré boli predtým zatvorené, pomocou troch kľúčov: vzdelanie, zamestnanie a rodina. Tieto tri faktory vedú k začleneniu, no s vysokými štandardmi právnych požiadaviek a ľudských práv,“ vysvetlila.
Táto politika sa začne uplatňovať v máji 2025 a bude trvať až do roku 2027. Je súčasťou úsilí Španielska o zvýšenie pracovnej sily, vzhľadom na starnutie obyvateľstva. Španielsko potrebuje ročne približne 250 000 registrovaných zahraničných pracovníkov, aby si udržalo svoj sociálny systém, uviedla Saizová a dodala, že cieľom tejto politiky nie je len „kultúrne obohatenie a dodržiavanie ľudských práv, ale aj prosperita. Dnes môžeme s istotou povedať, že Španielsko je lepšia krajina,“ dodala.
Reforma zjednodušuje právne a administratívne postupy týkajúce sa pracovných povolení a povolení na pobyt. Migrantom umožňuje zaregistrovať sa ako samostatne zárobkovo činné osoby alebo platení pracovníci, pričom im poskytuje aj dodatočné záruky v oblasti pracovných práv.
Taktiež predlžuje platnosť víz, ktoré sa predtým vydávali uchádzačom o zamestnanie na tri mesiace, na jeden rok. Premiér Pedro Sánchez pravidelne označuje migračnú politiku svojej vlády za nástroj na riešenie nízkej pôrodnosti v krajine.
Španielsko je jednou z krajín EÚ, ktorá každoročne prijíma najviac nelegálnych migrantov. Podľa údajov ministerstva vnútra do 15. novembra 2024 prišlo do Španielska nelegálne viac ako 54 000 migrantov, čo predstavuje nárast o 15,8 % v porovnaní s rokom 2023.
V auguste Sánchez navštívil tri západoafrické krajiny, aby sa pokúsil riešiť problém nelegálnej migrácie na španielsku Kanársku súostrovie. Toto súostrovie pri pobreží Afriky je považované za bránu do Európy, kam mladí ľudia z krajín ako Mali, Senegal, Mauritánia a ďalších prichádzajú hľadať lepšie pracovné príležitosti alebo utekajú pred násilím a politickou nestabilitou vo vlastnej krajine.
Španielska ekonomika patrí tento rok k najrýchlejšie rastúcim v Európskej únii, čo je čiastočne spôsobené silným oživením cestovného ruchu po pandémii. V roku 2023 Španielsko podľa vládnych údajov vydalo 1,3 milióna víz cudzincom.
Mnohí migranti sa živia v španielskej ,,čiernej ekonomike,, ako zberači ovocia, opatrovatelia, vodiči zásielok alebo vykonávajú iné nízko platené práce. Ministerka pre migráciu pani Saizová uviedla, že nová vládna politika pomôže zabrániť zneužívaniu a „poslúži v boji proti mafiám, podvodom a porušovaniu práv“.
Či to tak však naozaj bude, je veľmi otázne, a v súvislosti s týmto problémom vstupujú do hry aj mnohé premenné. Sám som však zvedavý na rok 2027 a na to, ako Španielsko vyhodnotí svoje momentálne kroky k „prosperite“ s odstupom času.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies