Spevák Sting vstupuje do radov šesťdesiatnikov
Anglický spevák, skladateľ a hudobník Sting vstupuje do radov šesťdesiatnikov. Podľa rodného listu Gordon Matthew Thomas Sumner (2.10.1951, Wallsend, Newcastle) je na hudobnej scéne už skoro 35 rokov, úspech si získal so skupinou Police aj na sólovej dráhe.
Bubeník Stewart Copeland a basový gitarista Sting si dohodli stretnutie v Londýne 9. januára 1977. Stewart, rodák z egyptskej Alexandrie, americký občan, mal za sebou už skúsenosti v skupine Curved Air. Sting, bývalý učiteľ na základnej škole, hral v džezovom kombe Last Exit. Tretím do partie bol Korzičan, gitarista Henri Padovani. O tri dni mali prvú skúšku. V marci sprevádzali newyorskú speváčku Cherry Vanilla, v apríli hrali v Holandsku ako predskupina Waynea Countyho & Electric Chairs, v máji vychádza prvý singel Fall Out. Dostal sa do britského nezávislého rebríčka. Police hrajú v známom londýnskom klube Marquee, odchádza gitarista Padovani, na jeho miesto nastupuje Andy Summers. V apríli 1978 im vychádza prvý singel Roxanne.
Do programu Radio1 ich 16. októbra 1978 pozýva BBC, štyri dni nato už začínajú turné po Spojených štátoch, prvý koncert odohrali v klube CBGB's v New Yorku. V novembri 1978 vychádza prvý album s názvom Outlandos D'Amour, ktorý vraj nahrali za 3000 libier. V anglickom rebríčku sa dostal na 6. miesto. Singel Message In A Bottle vychádza 10. septembra 1979, v britskom rebríčku sa dostal na prvé miesto. Necelý mesiac nato, 6. októbra 1979 vychádza druhá LP s názvom Reggatta De Blanc.
Úspešné boli aj ďalšie albumy Zenyatta Mondatta (1980) a štvrtý Ghost In The Machine (1981). Na výročnom odovzdávaní cien Brit Awards vo februári 1982 vyhlásili Police za najlepšiu britskú skupinu. Deň nato získali ďalšie dve ceny Grammy. Na festivale v Kalifornskom San Bernadine hrajú pred 400.000 divákmi, v júni 1983 boli na čele singlového rebríčka s hitom Every Breath You Take. Piaty album Synchronicity vychádza 11. júna 1983, vyniesol im tri Ceny Grammy. Vo februári 1986 získavajú cenu Brit Awards Za vynikajúci prínos do britskej hudby. V júli 1986 začali prípravu na nový album. Skončila po dvoch dňoch, Sting dal prednosť sólovej muzikantskej aj hereckej dráhe a skupina sa definitívne rozchádza. V singlovej hitparáde mali 16 skladieb, z nich päť na prvom a dve na druhom mieste. Vydali päť albumov, štyri z nich sa dostali na prvé miesto.
V júni 1985 vydal Sting prvý sólový album Dream Of The Blue Tartles. V auguste 1985 mal v Spojených štátoch premiéru film The Bride, hlavnú úlohu Frankesteina zahral Sting. Mesiac nato začína v kalifornskom San Diegu svoje prvé sólové turné. V októbri 1987 vychádza album s názvom Nothing Like The Sun. Z neho je známa skladba Englishman In New York, 11. júna 1988 vystúpil vo Wembley na koncerte k 70. narodeninám Nelsona Mandelu. Zapojil sa do svetového turné organizácie Amnesty International, do akcie Za záchranu brazílskych tropických pralesov, spolu s Paulom McCartneym v júni 1989 do kampane o zlepšenie životného prostredia.
Na sólovej dráhe vydal Sting desať štúdiových albumov, desiaty s názvom Symphonicities vyšiel v júli 2010. V singlovej hitparáde mal 22 skladieb, hitmi boli piesne Fields Of Gold, When We Dance či Desert Rose. Trikrát koncertoval v Bratislave, 12. marca 2000, v rámci Broken Music Tour 21. júna 2006 na štadióne Artmedie a 29. júna tohto roku v rámci Symphonicity Tour 2010/2011. Záznam tohto turné vyšiel DVD Sting Live In Berlin v novembri 2010.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies