Spolupráca je kľúčom k budovaniu kvantovej budúcnosti, tvrdia juhoafrickí vedci

NETKY.SK • 30 Marec 2025, 10:30 • 2 min
Spolupráca je kľúčom k budovaniu kvantovej budúcnosti, tvrdia juhoafrickí vedci

slovakia

left justify in out

Južnej Afrike poskytuje spolupráca s Čínou v oblasti kvantovej technológie katalyzátor nových priemyselných odvetví.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Pre Južnú Afike je to príležitosť zapojiť sa do ďalšej priemyselnej revolúcie, povedal profesor z Stellenbosch University. Táto spolupráca bola demonštrovaná počas experimentu, keď pozemná stanica v Johannesburgu zachytila signál čínskeho kvantového satelitu – jasne viditeľné blikajúce zelené svetlo na jasnej nočnej oblohe.

Čína nedávno vytvorila prvé kvantové kľúčové distribučné spojenie medzi svojimi mestami, ako sú Hefei, Peking a Šanghaj, a Južnou Afrikou. To spôsobilo rozšírenie ultrabezpečnej kvantovej komunikácie na južnú pologuľu. Pre Južnú Afriku, rovnako ako aj pre Čínu je to nový míľnik v oblasti kvantových technológií.

Počas 10-dňového experimentu dosiahla pozemná stanica na Stellenbosch University rýchlosť generovania bezpečného kľúča 1,07 milióna bitov. Tento experiment bol pritom vydarenejší, než sa očakávalo. Francesco Petruccione pripomenul, že tento úspech vytvoril prvé satelitné spojenie medzi severom a juhom, čím zabezpečilo zahrnutie južnej pologule do budúcich bezpečných komunikačných sietí.

Obrazok
Zdroj: Pexels

Vedúca výskumníčka Yaseera Ismail zdôraznila, že tento úspech sa podaril iba vďaka úspešnej spolupráce medzi čínskymi a juhoafrickými vedcami. Obe tieto krajiny sa tak môžu tešiť z úspechu v podobe najnovšieho čínskeho mikro-nano satelitu Jinan-1, ktorý je rýchlejší a ľahší ako jeho predchodca Micius. Priaznivé podmienky na Stellenbosch, ako nízke svetelné znečistenie a vlhkosť, taktiež prispeli k dosiahnutým výsledkom.

Petruccione dodal, že vzájomná výmena poznatkov s čínskymi kolegami pomáha rozvoju kvantovej komunikácie a otvára nové príležitosti pre pracovné miesta a odborný rast v Južnej Afrike. UNESCO tento rok vyhlásilo za „Medzinárodný rok kvantovej vedy a techniky“ a Ismail verí, že len medzinárodná spolupráca umožní ďalší pokrok a vytvorenie globálnej kvantovej siete, ktorá prispeje k riešeniu globálnych výziev.


Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua


Autor: Katarína Sládečková

Učiteľka čínštiny, prekladateľka a autorka prvej slovensko-čínskej beletrie 'Slovenka v krajine draka'. Externá redaktorka pre Netky.sk, špecializujúca sa na východné krajiny, predovšetkým Čínu. Štúdiom na zahraničnej univerzite získala dva magisterské tituly (MBA, MTCSOL)

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies