Podľa novej správy Amnesty International žije na Haiti viac ako milión detí v oblastiach kontrolovaných alebo ovplyvnených ozbrojenými gangmi. Tieto deti čelia nielen riziku náboru do kriminálnych skupín, ale aj násilnému a sexuálnemu zneužívaniu, ktoré organizácia označila za "závažné porušovanie ľudských práv".
Znepokojujúca situácia na Haiti
Haiti sa nachádza v stave hlbokej politickej a bezpečnostnej krízy. Krajina nemá prezidenta ani parlament a je riadená prechodným orgánom, ktorý len ťažko zvláda eskalujúce násilie gangov, chudobu a ďalšie výzvy. Podľa OSN v roku 2023 zahynulo v dôsledku násilia gangov viac ako 5 600 ľudí, čo je o tisíc obetí viac ako v predchádzajúcom roku.
Nábor detí do ozbrojených gangov
Amnesty International vo svojej správe zdôrazňuje prudký nárast náboru detí do gangov. Podobne aj Detský fond OSN (UNICEF) už v novembri 2024 upozornil, že počet detí zapojených do gangov v Haiti vzrástol o 70 %. Odhaduje sa, že 30 až 50 percent členov týchto kriminálnych skupín tvoria deti.
Správa Amnesty International analyzovala prípady najmenej 14 haitských detí, ktoré boli nútené vykonávať špionážne úlohy pre gangy, donášať správy alebo opravovať vozidlá. Jeden z chlapcov, ktorého organizácia citovala, priznal, že na neho gang vyvíjal neustály tlak, aby bojoval po ich boku.
"Zabili ľudí predo mnou a povedali mi, aby som spálil ich telá. Ale na to nemám srdce," povedal neznámy chlapec. Deti, ktoré odmietnu poslúchať gangy, alebo ich rodiny, sú neraz zabité. Správa Amnesty International je založená na výskume a rozhovoroch vedených od mája do októbra 2024.
Násilie voči dievčatám a útoky na verejné inštitúcie
Haitské dievčatá čelia častým únosom, znásilneniam a sexuálnemu násiliu počas útokov gangov. Jedna zo 14-ročných obetí opísala, ako ju v septembri 2024 zranila odrazená strela. Tri mesiace predtým jej 17-ročný brat zomrel po zásahu zatúlanou guľou.
"Stratila som obrovskú súčasť môjho života. Odvtedy neviem, ako sa radovať," povedala dievča.
Amnesty International taktiež poukázala na útoky gangov na školy a nemocnice, ako aj na blokovanie humanitárnej pomoci, čo organizácia označila za "vážne porušovanie práv detí".
Potreba urgentného riešenia
Zvyšujúce sa násilie a rozsiahle porušovanie práv detí na Haiti vyžaduje okamžitú medzinárodnú reakciu. Humanitárne organizácie opakovane vyzývajú na väčšiu podporu pre postihnuté rodiny a zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine. Kým sa však nezavedie stabilná vláda a efektívna kontrola kriminality, milióny haitských detí zostávajú uväznené v prostredí plnom násilia a strachu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies