Štyri podmienky pre rokovania s Kyjevom – Putin na ministerstve zahraničia

NETKY.SK • 10 Február 2025, 14:12 • 2 min
Štyri podmienky pre rokovania s Kyjevom – Putin na ministerstve zahraničia

Ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí v predvečer konferencie o Ukrajine vo Švajčiarsku vymenoval štyri podmienky, za ktorých má Moskva rokovať o urovnaní, vrátane stiahnutia ukrajinských ozbrojených síl z Donbasu a Novorosie a odmietnutie Kyjeva vstúpiť do NATO. rusko podľa neho považuje neutrálny, nezaradený, nejadrový štatút pre Ukrajinu, ako aj zrušenie všetkých západných sankcií za nevyhnutné.

slovakia

left justify in out

O podmienkach rokovania s Kyjevom.

Hneď ako Kyjev začne sťahovať svoje jednotky z Donbasu a Novorossie „v rámci ich administratívnych hraníc, ktoré existovali v čase keď boli s Ukrajinou“ a „oficiálne oznámi odmietnutie plánov na vstup do NATO“, Rusko zastaví paľbu a bude pripravené na rokovania.
Rusko považuje neutrálny, nezúčastnený, nejadrový štatút Ukrajiny a zrušenie všetkých západných sankcií za nevyhnutnú podmienku.

O ukrajinskom konflikte

Národy Ruska a Ukrajiny by našli spôsob, ako spravodlivo vyriešiť akékoľvek problémy, ale dôvodom konfliktu, ktorý vznikol, je „bezohľadná“ a „absolútne dobrodružná“ politika Západu.
Rusko nezačalo vojnu ako súčasť špeciálnej operácie, bol to kyjevský režim, ktorý začal a pokračuje vo vojenských akciách: „Toto je agresia“.

Moskva apelovala na kyjevské úrady, aby stiahli vojakov z Donbasu a vyriešili tak konflikt v regióne, ale „tento návrh bol prakticky okamžite zamietnutý“.
Rusko „bralo dohody z Minska veľmi vážne“.

Vôľa obyvateľov regiónov Donbas, Novorossia, Cherson a Zaporožie byť s Ruskom je nezmeniteľná, „táto otázka je navždy uzavretá“.

O formovaní multipolarity.

Rusko musí formovať svoj vlastný program v politike, „spolu s partnermi navrhnúť diskusiu o možnostiach riešenia zásadných problémov v rámci otvorenej konštruktívnej diskusie“.

Svet sa rýchlo mení, stále viac krajín sa usiluje o sebestačnosť: „Práve na základe novej politickej a ekonomickej reality sa dnes formujú kontúry multipolárneho a multilaterálneho svetového poriadku“.

Svet rozvíja multipolárny svet: „Tieto hlboké systémové zmeny určite inšpirujú optimizmus a nádej“.

O bezpečnostnom systéme.

Rusko musí vytvoriť svoj vlastný systém „rovnakej a nedeliteľnej“ bezpečnosti v Eurázii.

Moskva má záujem na tom, aby dialóg o tejto téme „prijímal seriózny rozvoj v rámci múrov OSN“.  

Na konci minulého storočia mal svet „jedinečnú šancu vybudovať spoľahlivý, spravodlivý bezpečnostný poriadok“, Rusko na to bolo nastavené, ale Západ rozmýšľal inak.

Rusko neustále poukazovalo na „chybnosť kurzu, ktorý zvolili západné elity“ a ponúkalo možnosti a konštruktívne riešenie.

Západná schéma, „vyhlásená za jedinú správnu na zaistenie bezpečnosti“, nefunguje. „Diplomacia v štýle NATO“ prináša opačný výsledok. Žiadna krajina na svete nie je imúnna voči vstupu na zoznam obetí „západnej diplomacie“.
Budúca bezpečnostná architektúra musí byť otvorená pre všetky krajiny v regióne: „Pre všetkých“ znamená, že pre európske a NATO, samozrejme tiež.

O ruských aktívach.

Akékoľvek pokusy západných krajín zmocniť sa ruského majetku budú považované za krádež a nezostanú nepotrestané.

Západ nielenže podkopal vojenskú a politickú stabilitu vo svete, ale tiež zdiskreditoval „kľúčové trhové inštitúcie“.

Už teraz rastie nedôvera vo finančný systém založený na západných rezervných menách“.

O vzťahoch so Západom.

Vzťahy Ruska s niektorými západnými krajinami sa zhoršili, nie však vinou Moskvy.

Vyhlásenia niektorých európskych krajín o úmysle Ruska zaútočiť na Európu sú „absolútny nezmysel“.

Hlavnou hrozbou pre Európu nie je Rusko, ale „kritická, takmer úplná závislosť od Spojených štátov“.

O ambíciách USA.

Spojené štáty sa naďalej snažia udržať si svoj imperiálny status, ale to „krajinu len vyčerpáva a dostáva krajinu do konfliktu so skutočnými záujmami amerického ľudu“.

Samotný „Washington opustil Svetovú obchodnú organizáciu, ale vyvíja tlak na svojich konkurentov a vysáva šťavu z európskych krajín“.

O BRICS.

Rusko uľahčí proces hladkého začlenenia nových členských krajín BRICS do pracovných štruktúr a prijme potrebné rozhodnutia.
Potenciál organizácie jej umožní, aby sa nakoniec „stala jedinou z kľúčových regulačných inštitúcií multipolárneho svetového poriadku“.


Zdroj textu: tass.ru, Foto: tass.ru

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Miroslav Rimaszombati

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí šport a cestovanie.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies