BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Boris Susko po stretnutí sudcov na Štrbskom Plese ostro kritizoval reformu bývalej ministerky Márie Kolíkovej, ktorá podľa neho zhoršila prístup občanov k spravodlivosti a predĺžila súdne konania. Susko avizuje kroky na odstránenie prieťahov a lepšiu dostupnosť súdov, no jeho plán limitujú podmienky čerpania financií z plánu obnovy.
Na štvrtkovom hlavnom zhromaždení Združenia sudcov Slovenska (ZSS) na Štrbskom Plese minister spravodlivosti Boris Susko ostro kritizoval súdnu reformu, ktorú iniciovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Susko vyhlásil, že reforma nepriniesla žiadne pozitívne výsledky, naopak, spôsobila chaos na súdoch, predĺžila trvanie súdnych konaní a zhoršila dostupnosť súdov pre občanov.
Minister kritizoval najmä vzniknuté problémy so sťahovaním spisov a neustálym presunom sudcov medzi pracoviskami, ktoré podľa neho predlžujú procesy a vytvárajú prieťahy. Reforma zaviedla zrušenie niektorých okresných súdov, čo zjednotilo a zväčšilo obvody, avšak tieto zmeny podľa Suska paradoxne obmedzujú dostupnosť súdov a zvyšujú cestovné náklady.
"Presúvanie spisov a sudcov po krajine vedie k prieťahom a komplikuje občanom prístup k spravodlivosti,“ zdôraznil minister.
František Mozner, prezident ZSS, podporil ministrove stanovisko a pripomenul, že sudcovské organizácie na tieto riziká upozorňovali ešte pred zavedením reformy, no ich výhrady neboli vypočuté.
"Naše obavy sa, bohužiaľ, potvrdili. Zvýšili sa cestovné náklady a dostupnosť súdov sa zhoršila. Prokurátori a strany musia často cestovať medzi pracoviskami a súdmi, čo výrazne sťažuje plynulosť konaní,“ vysvetlil Mozner a poukázal tiež na nejednoznačnosť kompetencií medzi okresnými a krajskými súdmi, ktorá vznikla reformou.
Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Suska pripravuje kroky, ktorými by zmiernilo negatívne dopady reformy, no ich možnosti sú obmedzené ohrozením čerpania prostriedkov z plánu obnovy.
Susko zdôraznil, že chcú v spolupráci so súdmi nájsť riešenia, ktoré zlepšia prístup občanov k súdnictvu a zvýšia efektívnosť procesov. "Plánujeme úpravy v obvodoch súdov, ktoré by mohli aspoň čiastočne znížiť dopady reformy na prístupnosť a rýchlosť konaní," naznačil.
Na zhromaždení ZSS Mozner kritizoval aj verejné útoky a negatívne komentáre na adresu sudcov, ktoré podľa neho znižujú dôveru verejnosti v justíciu. "Kritika má byť vecná a nesmie skĺznuť do osobných útokov na konkrétnych sudcov,“ zdôraznil Mozner, pričom upozornil, že takého komentáre prispievajú k poklesu dôvery verejnosti v nezávislosť súdov.
Vyjadril obavu, že niektorí politici a verejní činitelia si neuvedomujú dosah svojich slov, čo môže mať negatívny dopad na súdnictvo ako inštitúciu. Minister Susko v tejto súvislosti poukázal aj na fenomén „reality šou“ zo súdnych konaní, kde médiá často komentujú prípady ešte pred ich právoplatným rozhodnutím.
Významným bodom zhromaždenia bolo aj podpisovanie memoránd o spolupráci ZSS s ďalšími kľúčovými inštitúciami, ako sú Súdna rada SR, Najvyšší súd SR, Najvyšší správny súd SR, Generálna prokuratúra SR a Slovenská advokátska komora. Tieto dohody majú posilniť spoluprácu a koordináciu medzi kľúčovými subjektmi v slovenskom justičnom systéme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies